اخبار صنعت گردشگری

اخبار صنعت گردشگری

درآمد ۳۵۰میلیارد دلاری عربستان سعودی تا سال ۲۰۳۲ از گردشگری حج

درآمد ۳۵۰میلیارد دلاری عربستان سعودی تا سال ۲۰۳۲ از گردشگری حج

به‌گزارش میراث‌آریا، بر اساس گزارش جدید فیوچر مارکت اینساینس (Future Market Insights)، بازار گردشگری حج عربستان سعودی تا ۱۰ سال آینده به نرخ رشد سالانه ترکیبی بیش از ۷٪ برسد. به این ترتیب، پیش‌بینی می‌شود که درآمد گردشگری حج در سال جاری به ۱۵۰ میلیارد دلار برسد که در مسیر رشد پیش‌بینی‌شده به سمت ۳۵۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۳۲ خواهد رسید.

سفر حج یک سفر زیارتی و مذهبی سالانه به مکه، قبله و مقدس‌ترین شهر مسلمانان است و هرساله میلیون‌ها نفر از خود عربستان و سایر کشورها این سفر را تجربه می‌کنند. در کنار جاذبه عمومی شهر مکه به عنوان مقصد گردشگری مسلمانان، عمل زیارت هم برای برخی از مسلمانان یک وظیفه دینی و واجب برشمرده می‌شود. در روایات آمده است که هر مسلمان بالغ که توانایی جسمی و مالی برای انجام سفر و حمایت از خانواده خود را در طول دوران غیبت از خانه دارد، باید حداقل یک بار در طول زندگی خود این سفر را انجام دهد.

در سال ۲۰۲۱، تنها ۶۰هزار نفر برای زیارت مکه وارد عربستان سعودی شدند، زیرا این کشور درگیر بحران همه‌گیری کرونا بود، اما حالا که عربستان بر این ویروس غلبه کرده است و در حال بهبود از این وضعیت است، رفته‌رفته بازدیدکنندگان خارجی بیشتری وارد این کشور می‌شوند.

این رشد پیش‌بینی‌شده گردشگری تا حدی ناشی از ابتکار چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان است، یک چارچوب استراتژیک بسیار بلندپروازانه برای کاهش وابستگی این کشور به نفت و تنوع بخشیدن به اقتصاد آن. فیوچر مارکت اینسایتس اشاره کرد که این امر به رشد گردشگری حج هم کمک قابل توجهی خواهد کرد.

 اقدامات زیادی برای ایجاد زیرساخت‌های مهمان‌نوازی در مکه و اطراف مکه به منظور میزبانی گردشگری حج انجام شده است، به ویژه پروژه هتل ابراج کودای که در حال حاضر در حال ساخت است. این هتل پس از تکمیل، بزرگ‌ترین هتل جهان خواهد بود که از حلقه‌ای متشکل از ۱۲ برج (با اقامتگاه‌های چهار تا پنج ستاره)، ۴۵ طبقه، با ۱۰ هزار اتاق خواب، ۷۰ رستوران و چهار سکوی هلی‌کوپتر روی پشت‌بام تشکیل می‌شود. همچنین پنج طبقه برای استفاده انحصاری خاندان سلطنتی عربستان در این هتل وجود خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، سهم بازار گردشگری حج عمدتاً در اختیار کشورهای آسیایی اقیانوسیه و آفریقایی است، زیرا اکثر شیعیان مسلمان از کشورهای مختلف این مناطق سفر می‌کنند. اروپا همچنین یک بازار قوی برای گردشگری حج است و زائران مسلمان به تعداد زیادی از کشورهایی مانند بریتانیا، ترکیه، آلبانی، آذربایجان، بوسنی و هرزگوین و کوزوو به عربستان سفر می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر از گزارش کامل فیوچر مارکت اینسایتس در مورد گردشگری حج، می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.