اخبار صنعت گردشگری

اخبار صنعت گردشگری

نشست تخصصی معاونان سرمایه‌گذاری استان‌ها -2

اوحدی: اولویت ما سرمایه‌گذاری داخلی در بخش تأسیسات و زیرساخت‌های گردشگری است.

 

اوحدی: اولویت ما سرمایه‌گذاری داخلی در بخش تأسیسات و زیرساخت‌های گردشگری است

 به‌گزارش خبرنگار میراث‌‌آریا، نشست تخصصی معاونان سرمایه‌گذاری ادارات کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان‌ها با حضور معاون گردشگری و معاون توسعه مدیریت و منابع امروز دوشنبه سوم مرداد ۱۴۰۱ در سالن فجر وزارتخانه برگزار شد.

سعید اوحدی معاون توسعه مدیریت و منابع ضمن تشکر از معاون گردشگری کشور و مدیرکل سرمایه‌گذاری، زیرساخت و مناطق نمونه گردشگری برای برگزاری این نشست گفت: « خروجی نشست تاثیر خوبی در توسعه صنعت گردشگری خواهد داشت.»

او افزود: «اهدف بالاتری را در این نشست دنبال می‌کنیم. معتقدیم وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خانواده بزرگی است که معاونان سرمایه‌گذاری استان‌ها اعضای این خانواده را تشکیل می‌دهند. با توجه به سیاست دولت سیزدهم و تفویض اختیاری که به استان‌ها انجام شده است، آن‌ها نقش اساسی در پیشبرد اهداف این خانواده بزرگ دارند.»

اوحدی تصریح کرد: «معاونت سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری، میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی از جایگاه ویژه‌ای برخوردارست به هر میزان شناخت ما نسبت به این جایگاه بیشتر شود، خروجی کار مفید خواهد بود. یکی از اهداف این نشست شناخت بیشتر این جایگاه است، تا بتوانیم با همفکری جایگاه خود را پیدا کنیم.»

معاون توسعه مدیریت و منابع گفت: «از اهداف دیگر این نشست تبادل و بررسی تجربیات موفق میان معاونان سرمایه‌گذاری، شناسایی موانع و آشنایی با ظرفیت‌های سال ۱۴۰۱ وزارتخانه است. با توجه به رویکرد و راهبردی که دولت و قانون‌گذار تعریف کرده است، عموم اختیارات وزارتخانه به استان‌ها تفویض شده است.»

او ادامه داد: «چرا در برخی از استان‌ها مدیران در تخصیص بودجه موفق هستند و چرا برخی موفق نیستند. دلیل آن این است که ما جایگاه خود را نشناختیم. امیدواریم خروجی این نشست اراده، نشاط و عزم جدی برای معاونان سرمایه‌گذاری استان‌ها باشد.»

اوحدی تصریح کرد: «برخی معتقدند که صنعت گردشگری امروز در دنیا به عنوان صنعت خدماتی اول دنیا معرفی می‌شود و برخی به عنوان دومین صنعت مولد معرفی می‌کنند، بالاخره جزو سه صنعت اول دنیا محسوب می‌شود. همچنین این صنعت به عنوان کارفرمای اول دنیا معرفی می‌شود.»

معاون توسعه مدیریت و منابع بیان کرد: «بر اساس مستندات آمار سازمان جهانی گردشگری، سازمان ملل و صندوق توسعه پول که منتشر کردند، بیش از ۱۰ درصد G. P. D کشورها را گردشگری به خود اختصاص داده است. همچنین امروز صنعت گردشگری را به عنوان پیشران اشتغال‌زایی اعلام می‌کنند.»

او ادامه داد: «یک و نیم میلیارد گردشگر در دنیا مسافرت می‌کنند که بیش از ۲.۵ تریلیون دلار گردش مالی این صنعت است.»

اوحدی اظهار کرد: «بسیاری از کشورها به لحاظ محصولی که به گردشگر ارائه می‌کند از ما بسیار عقب‌تر هستند. ما از حجم سنگین گردش مالی که در دنیا در صنعت گردشگری وجود دارد با داشتن جاذبه‌های مختلف گردشگری و تاریخی در کجا قرار داریم. سهم ما از این گردش مالی و مسافر کمتر از یک درصد است.»

معاون توسعه مدیریت و منابع گفت: «دولت و مجلس با توجه به شرایط تحریم و پیچیدگی‌های اقتصادی که وجود دارد، ظرفیت خوبی را در اختیار ما قرار دارد، اگر از آن به خوبی استفاده نکنیم، ظلم است.»

او ادامه داد: «امروز در زمینه حمل و نقل زمینی و هوایی با دنیا فاصله داریم، اما به قدری در کشورمان جذابیت وجود دارد که موجب می‌شود گردشگران خارجی این کمبودها را فراموش کنند.»

اوحدی تصریح کرد: «اولویت ما سرمایه‌گذاری داخلی است. در ترکیه ۷۵ تا ۸۰ درصد سرمایه‌گذاری در توسعه تأسیسات صنعت گردشگری توسط سرمایه‌گذاران داخلی انجام می‌شود. سرمایه‌گذاری داخلی ربطی به تحریم ندارد ما باید مشکلات را بررسی کنیم.»

معاون توسعه مدیریت و منابع افزود: «با توجه به ظرفیت استان‌ها باید چند پروژه را تعریف کنیم و طی یک سال به سرانجام برسانیم. همچنین باید نظارت مستمر و پیگیری انجام شود و موانع را برطرف کنیم.»

بودجه وزارت میراث‌فرهنگی در حوزه تملک و دارایی ۷۲ درصد افزایش پیدا کرده است

او تصریح کرد: «در بودجه کشوری امسال در حوزه تملک دارایی متوسط کشور ۳۹ درصد افزایش داشته است اما وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ۷۲ درصد افزایش داشته تقریبا بالاتر از متوسط کشور بوده است. جزو دستگاه‌های اول در حوزه تملک و دارایی هستیم.»

اوحدی درباره بودجه جاری کشور گفت: «بودجه جاری متوسط کشور ۱۸ درصد افزایش داشته است اما وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در حوزه هزینه‌ای و جاری ۴۰ درصد افزایش داشته است تقریبا ۱۰۸ درصد نسبت به ظرفیت کشور افزایش داشته است. حتما مدیران کل استانی باید همین مطالبه بودجه جاری را در استان داشته باشند. یکی از شاخص‌های عملکرد ما همین است.»

معاون توسعه مدیریت و منابع بیان کرد: «توسعه زیرساخت‌ها و رسیدگی به زیرساخت‌های تأسیسات اقامتی موضوعی است که مسئولیت مستقیم آن با استان‌هاست، و یکی از توقعات جدی ما از استان‌هاست.»

اختصاص ۱۲۷۵ میلیارد تومان منابع از محل تبصره ۱۸ به وزارت میراث‌فرهنگی در سال گذشته 

او ادامه داد: «سال گذشته دستورالعمل تبصره ۱۸ دی‌ماه ابلاغ شد که ۱۲۷۵ میلیارد تومان منابع تخصیص داده شد و بانک‌ها نیز به طور متوسط دو برابر آورده داشتند. باید این تسهیلات را استان‌ها پیگیری کنند. با توجه به کمبود منابع بودجه‌ای که در کشور به دلیل تحریم‌ها داریم، عدد قابل توجهی را دولت به وزارت میراث‌فرهنگی اختصاص داده است.»

اوحدی درباره میزان تسهیلات تبصره ۱۸ در سال ۱۴۰۱ گفت: «جزو سه دستگاه برتر شدیم به همین دلیل برای سال ۱۴۰۱ تسهیلات ما برای تبصره ۱۸ چهاربرابر افزایش پیدا کرد و به ۵ هزار میلیارد تومان رسید که اتفاق بزرگی است. اگر دو برابر این رقم را بانک‌ها آورده داشته باشند، حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان منابع تبصره ۱۸ ما خواهد بود. تقریبا دو هزار طرح و پروژه را مصوب کردیم.»

معاون توسعه مدیریت و منابع افزود: «اوایل سال‌جاری با صندوق توسعه ملی تفاهم‌نامه‌ای امضا کردیم. سال گذشته ۴۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی منابع داشتیم که به بانک‌ها معرفی شد. امسال ۲ هزار میلیارد تومان با این صندوق قرارداد منعقد کردیم حدود دو برابر هم آورده بانک‌های عامل خواهد بود که حدود ۴ هزار میلیارد تومان است.»

اوحدی تصریح کرد: «پیش‌بینی ما این است حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان میزان منابع برای پشتیبانی از پروژه‌ها باشد. همچنین با ۱۰ بانک قرارداد بسته شده است. باید با همکاری معاونان سرمایه‌گذاری استان‌ها و دستگاه‌های مختلف بتوانیم با این منابعی که در اختیار ما قرار داده شده است، صنعت گردشگری را رونق دهیم. ان‌شاءلله در این نشست به اهداف بلند دست پیدا کنیم و موانع را آسیب‌شناسی و رفع کنیم.»

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.