اخبار صنعت گردشگری

اخبار صنعت گردشگری

مهندس ضرغامی در یازدهمین کنفرانس وزرای گردشگری کشورهای اسلامی:

نرم‌افزار گردشگری می‌تواند راه را برای تعامل بیشتر ملت‌ها فراهم کند/ جبران عقب‌ماندگی تاریخی گردشگری در کشورهای اسلامی با همکاری همه‌جانبه رسانه‌ای و هم‌افزایی

نرم‌افزار گردشگری می‌تواند راه را برای تعامل بیشتر ملت‌ها فراهم کند/ جبران عقب‌ماندگی تاریخی گردشگری در کشورهای اسلامی با همکاری همه‌جانبه رسانه‌ای و هم‌افزایی

به‌گزارش خبرنگار میراث‌آریا، مهندس سید عزت‌الله ضرغامی امروز سه‌شنبه ۷ تیر ۱۴۰۱ در یازدهمین کنفرانس وزرای گردشگری کشورهای اسلامی که به میزبانی آذربایجان و در شهر باکو برگزار شد، سخنان خود را با این آیه شریفه قرآن کریم «قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانْظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ /  ثُمَّ اللَّهُ یُنْشِئُ النَّشْأَهَ الْآخِرَهَ /  إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ» آغاز کرد و افزود: «مایلم مراتب قدردانی خود را از دولت و مردم جمهوری آذربایجان، به ویژه همکار ارجمندم فواد نقی‌اف، رئیس آژانس دولتی گردشگری و سایر مسئولان باکو به دلیل مهمان‌نوازی گرم و صمیمانه و برگزاری موفق یازدهمین کنفرانس وزرای گردشگری کشورهای اسلامی ابراز کنم.»

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: «همچنین فرصت را مغتنم شمرده و از حسین براهیم طاها، دبیر‌کل سازمان همکاری‌های اسلامی و همکاران گران‌قدر ایشان در دبیرخانه برای برگزاری شایسته این رویداد مهم و از تمامی هیئت‌های محترم برای حضور فعال در نشست‌های کاری آن کمال تشکر را دارم.»

مهندس ضرغامی ادامه داد: «مایه خرسندی است اعلام کنم که جمهوری اسلامی ایران، به‌عنوان یکی از پایه‌گذاران سازمان همکاری های اسلامی، در کنفرانس وزرای گردشگری این سازمان بسیار فعال ظاهر شده است. میزبانی اولین و هفتمین نشست کنفرانس مذکور به ترتیب در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۱۰ گواهی بر این ادعاست. امیدوارم در این کنفرانس بتوانیم به اتفاق همدیگر مسائل مرتبط با گردشگری تمام کشورهای عضو را به گونه‌ای مورد بحث و بررسی قرار دهیم که شاهد آینده‌ای بهتر برای توسعه گردشگری در کشورهای عضو OIC باشیم.»

او اضافه کرد: «همان گونه که آگاه هستید در سال‌های اخیر، گردشگری به یکی از بخش‌های پر‌شتاب و نیروی پیشران رشد اقتصادی در دنیا بدل شده است. تا قبل از همه‌گیری کرونا، سفر و گردشگری به صورت مستقیم، غیر‌مستقیم و القایی، یک شغل از هر چهار شغل جدید، ۱۰ درصد از ۳۳۳ میلیون شغل موجود و بیش از ۱۰ درصد از GDP جهان را به خود اختصاص داده بود. در این میان، گردشگران بین‌المللی بالغ بر ۱.۸ تریلیون دلار را در مقاصد مورد بازدید خود هزینه کرده‌اند و این یعنی ۶.۸ درصد از کل صادرات جهان. بدون شک، این آثار اقتصادی گردشگری نقش مهمی را در ایجاد اشتغال و رفاه در جوامع محلی ایفا می‌کند.»

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی یادآور شد: «اما نکته مهم اینجاست که گردشگری، علاوه بر بعد اقتصادی، دارای جنبه معنوی و انسان‌ دوستانه‌ای است که قویاً مورد تاکید اسلام نیز قرار داشته است. در این رابطه، قرآن کریم در آیات متعددی ما را به سفر به سرزمین‌های دیگر با هدف فهم بهتر دنیای پیرامون، مشاهده نحوه زیست و معاش سایر مردم دیگر بلاد و عبرت‌ گرفتن از زندگی سایر ملت‌ها توصیه می‌کند که آیه قرائت شده در ابتدای عرایض بنده تنها یک نمونه از آن‌هاست. بنابر این می‌توان گفت روح این آیات بر پیوند انکار‌ناپذیر بین میراث ناملموس و میراث ملموس بشری دلالت دارد. در واقع این وجه از گردشگری به قدری ارزشمند است که می‌تواند جای مناسبی برای ارتقای مبادلات فرهنگی، تقویت همبستگی و ایجاد صلح در میان تمام ملت‌ها را فراهم آورد.»

مهندس ضرغامی گفت: «ما در جهانی به سر می‌بریم که در آن تعداد فزاینده‌ای از کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی قربانی افراطی‌گری، تجاوز و تروریسم بوده‌اند. همان گونه که واقف هستید ابزارهای امنیتی و نظامی به تنهایی برای رویارویی با تروریسم کافی نیستند و برای مقابله با این پدیده نیاز به نرم‌افزاری ویژه حس می‌شود. این نرم‌افزارچیزی نیست به جز گردشگری، چراکه می‌تواند راه را برای تعامل بیشتر ملت‌ها هموار سازد و  صلح و ثبات و امنیت را برای منطقه و جهان به ارمغان آورد.»

او ادامه داد: «افزون بر این، بروز پدیده اسلام‌هراسی مسلمانان زیادی را در معرض تبعیض نژادی، پیش‌داوری منفی و بد‌نام سازی قرار داده است. در نتیجه این امر، مسلمانان، اعم از بومی یا مهاجر، احساس نا امنی را در زندگی روزمره خود لمس کرده و با انکار حقوق اصلی‌شان روبه رو می‌شوند. از این رو، مایلم مراتب تبریک خود بابت قطعنامه اخیر مجمع عمومی سازمان ملل که طبق مفاد آن روز ۱۵ مارس به‌عنوان روز جهانی مقابله با اسلام‌هراسی تعیین شده است را به تمام مسلمانان اعلام کنم.»

این مقام مسئول اضافه کرد: «این قطعنامه تاکید می‌کند که تروریسم نمی‌تواند و نباید به هیچ دین، ملیت، تمدن یا قومیت خاصی نسبت داده شود و لازم است اقدامات بین‌المللی در راستای زمینه‌سازب مناسب برای گفتمان جهانی در زمینه ترویج فرهنگ سماحت و صلح در تمام سطوح تقویت شوند.»

او افزود: «دستیابی به آینده‌ای درخشان برای امت اسلامی در گرو اتحاد، همگرایی و مشارکت روز افزون بین کشورهای اسلامی و سایر اعضای این امت است. افزایش همکاری‌های فرهنگی، اقتصادی و تجاری میان اعضای OIC در حوزه‌های مختلف و تقویت زیرساخت‌های مربوطه آن چیزی است که امروزه کشورهای اسلامی به آن نیاز دارند.»

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اظهار کرد: «بدون شک یکی از مهمترین حوزه‌های همکاری، گردشگری است. لازم به یادآوری نیست که کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های بالایی در زمینه انواع مختلف گردشگری نظیر گردشگری دینی و زیارتی، گردشگری سلامت، طبیعت‌گردی و بوم‌گردی، گردشگری فرهنگی، گردشگری ورزشی، گردشگری دریایی، گردشگری خوراک و غیره برخوردار هستند. بنابراین این کشورها باید سهم بیشتری از گردشگران بین‌المللی را به خود اختصاص دهند.»

مهندس ضرغامی در ادامه صحبت‌های خود گفت: «بر اساس آخرین داده‌های موجود، تا قبل از پیدایش ویروس کرونا تنها ۲۵۰ میلیون از یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون گردشگر بین‌المللی جهان از کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی بازدید کرده‌اند. از این رو، تمام اعضای OIC باید نهایت تلاش خود را برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری در سطح جهانی و تشویق شهروندان خود به بازید از کشورهای یکدیگر به به کار ببندند. در این رابطه، اعتقادات و آیین‌های اسلامی محور و جان‌مایه فرهنگ ناملموس بشری است که باید به‌درستی به مردم دنیا معرفی شود. افزون بر این، گردشگری حلال و دوستدار مسلمان به‌عنوان یک مزیت رقابتی برای ارتقای جریان‌های گردشگری در میان کشورهای اسلامی محسوب می‌شود که شایسته است در کنفرانس حاضر به چهارچوب، سیاست‌ها و راهبردهای مختص آن پرداخته شود.»

او اضافه کرد: «از یک سو، گردشگری حق همه مردم دنیاست و از سوی دیگر، بخش اعظم دیدنی‌های دنیا در جغرافیای کشورهای اسلامی واقع شده است. بنابر این پیش‌فرض، لازم است هم کشورهای اسلامی هم جامعه جهانی به گونه‌ای مناسب و شایسته شرایط مورد نیاز را برای بازدید جهانیان از این دیدنی‌ها فراهم آورند تا از این حق محروم نشوند. این همان چیزی است که در گفتمان رایج سازمان جهانی گردشگری از آن به “گردشگری در دسترس” یاد می‌شود. هدف از “گردشگری در دسترس” که در واقع نمادی از احترام به ارزش‌های انسانی اسلامی است آن است که دسترسی به سفر می‌بایست برای تمام آحاد مردم جهان با هر سن، جنسیت، طبقه اجتماعی، درآمد و توانایی جسمی فراهم شود.»

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: «در حقیقت با فراهم‌سازی “گردشگری در دسترس” به ویژه بسته‌های سفر ارزان‌قیمت به‌عنوان یکی از مصادیق آن، می‌توان گردشگری خانواده‌محور که همواره مورد تاکید آموزه‌های اسلامی بوده است را در میان کشورهای عضو ترویج داد.»

او گفت: «نقش جامعه محلی در توسعه گردشگری که به‌عنوان شعار این کنفرانس نیز تعیین شده، موضوع دیگری است که نیاز به توجه ویژه تصمیم‌سازان و برنامه‌ریزان حوزه گردشگری دارد. جامعه محلی حلقه اصلی رنجیره ارزش گردشگری است که باید از آثار مثبت اقتصادی،  فرهنگی، اجتماعی و زیست‌محیطی گردشگری نظیر درآمد مستقیم، اشتغال، پاسداشت طبیعت و حفظ فرهنگ بومی منتفع شود. جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر بواسطه راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم‌گردی و مزارع کشاورزی توجه ویژه‌ای را به جوامع محلی معطوف داشته است. اینجانب رسماً آمادگی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی را برای انتقال تجربیات حاصله در این زمینه اعلام می‌دارم.»

مهندس ضرغامی در ادامه اظهار کرد: «ضمن قدر‌دانی از کشورهای عضو برای حمایت از انتخاب شهر تبریز به عنوان پایتخت گردشگری OIC  برای سال ۲۰۱۸، بسیار خرسندم اعلام کنم که ما این انتخاب را در تاریخ ۲۵ آوریل همان سال با حضور و مشارکت مقامات و مهمانان ارشد ملی و بین‌المللی جشن گرفته و رسماً از آن رونمایی کردیم.»

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: «قابلیت‌های جمهوری اسلامی ایران در مقابله با همه‌گیری کووید ۱۹، از جمله در زمینه تولید واکسن، کشور را از ماه‌ها قبل برای از سرگیری گردشگری داخلی و پذیرش مجدد گردشگران بین‌المللی آماده کرده است. امیدواریم‌با فروکش کردن همه‌گیری ویروس کرونا و ایمنی کامل بشر در برابر این ویروس نابودگر، یک بار دیگر شاهد جریان‌های گردشگری در بین کشورهای اسلامی، به ویژه نمایش اتحاد مسلمانان در مراسم حج باشیم.»

او اضافه کرد: «اینجانب قویا باور دارم که ما حاضران در این کنفرانس، به‌عنوان نمایندگان کشورهای اسلامی، می‌توانیم دست در دست یکدیگر به توسعه و رونق گردشگری در جهان اسلام کمک کنیم و از این طریق شاهد امنیت، ثبات، صلح، شکوفایی و رفاه جامعه باشیم. به این منظور، ضروری است با همکاری همه‌جانبه رسانه‌ای و هم‌افزایی ظرفیت‌های اعضا در این حوزه، عقب‌ماندگی تاریخی گردشگری در کشورهای اسلامی به سرعت جبران شود.»

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خاطرنشان کرد: «مجدداً، ضمن آرزوی بحث و تبادل نظرهای سودمند در طول جلسات کاری اجلاس، مایلم از تلاش‌های برگزارکنندگان این رویداد نهایت تقدیر را به عمل آوردم.»

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.