اخبار صنعت گردشگری

اخبار صنعت گردشگری

در دیدار رؤسای جمهوری دو کشور مطرح شد.

سفر بدون روادید ایرانیان به قزاقستان

 

سفر بدون روادید ایرانیان به قزاقستان

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از ایرنا، آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در نشست مشترک با همتای قزاقستانی خود گفت: «نگاه‌های مشترکی بین تهران و آلماتی در مسائل منطقه‌ای و جهانی وجود دارد.»

او افزود: «ظرفیت‌های بسیاری بین ایران و قزاقستان وجود دارد که این ظرفیت‌ها باعث افزایش و ارتقای همکاری‌ها بین دو کشور خواهد شد. امضای تفاهم‌نامه بین دو کشور نشان از اراده این دو کشور برای افزایش روابط بین تهران و آلماتی است.»

افزایش حجم مبادلات اقتصادی تهران – آلماتی تا سه میلیارد دلار

آیت‌الله رئیسی ادامه داد: «روابط تجاری ایران و قزاقستان در این چند ماه اخیر به بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته که حجم مبادلات بین تهران و آلماتی در گام اول می‌تواند تا ۳میلیارد دلار افزایش یابد.»

رئیس جمهوری گفت: «ما مصممیم علاوه بر روابط دوجانبه روابط خود را در سطح منطقه‌ای گسترش دهیم.»

او ادامه داد: «برای مثال همکاری‌های دو کشور در سازمان‌های منطقه‌ای مانند سازمان همکاری شانگهای و اتحادیه اوراسیا می‌تواند در منطقه افزایش یابد. همچنین برای جمهوری اسلامی ایران همکاری با همسایگان در دریای خزر در اولویت است و قصد افزایش همکاری‌ها را در این زمینه داریم و علاوه بر همکاری‌های منطقه‌ای بنای دو کشور این است که در سازمان‌های بین‌المللی و همکاری‌های بین‌االمللی گام‌هایی برداشته شود.»

آیت‌الله رئیسی  به ظرفیت‌های بسیار در جمهوری اسلامی ایران و قزاقستان اشاره کرد و گفت: «این می‌تواند زمینه ارتقای روابط میان دو کشور را فراهم کند و امضای تفاهم‌نامه‌های امروز یا در گذشته نشانه مهمی از اراده دو کشور برای توسعه روابط میان دو کشور است.»

رئیس دولت سیزدهم گفت: «روابط میان دو کشور می‌تواند در حوزه‌های صنعت، کشاورزی، انرژی، ترانزیت و نفت و گاز در حد گسترده باشد و زمینه فرهنگی و تمدنی دو کشور ایجاب می‌کند، تلاش بیشتری برای توسعه فرهنگی بین تهران و آلماتی انجام دهیم. ما در مسائل منطقه و مسائل جهانی نگاه مشترکی داریم. برای مثال در مورد افغانستان و ضرورت تشکیل دولت فراگیر اشتراک نظر وجود دارد. اتفاق نظر داریم که حضور بیگانگان در منطقه امنیت‌ساز نیست و مشکلات بسیاری ایجاد خواهد کرد. همچنین باور داریم مسئولان منطقه می‌توانند مسائل منطقه را حل کنند و گره منطقه به دست خود منطقه باز می‌شود.»

رئیس جمهوری در ادامه تاکید کرد که حل مشکلات منطقه و همه مناطق باید توسط مسئولان و مردم آن مناطق صورت گیرد و حضور بیگانگان در مناطق مختلف بیشتر بر مشکلات آن مناطق می‌افزاید و کمکی به حل مسائل نخواهد کرد.

آیت‌الله رئیسی بار دیگر از همتای قزاقستانی و هیئت همراه او برای سفر به ایران تشکر کرد و گفت: «در راستای دعوت رسمی توکایف در زمان مناسب به قزاقستان سفر خواهم کرد.»

توکایف: ایرانیان می‌تواند به مدت ۱۴ روز بدون روادید به قزاقستان سفر کنند

رئیس جمهوری قزاقستان نیز در این نشست از ایران صمیمانه تشکر کرد و گفت: «اکنون ارتباط ما در حوزه دیپلماتیک مراحل پیشرفت را طی می‌کند و آقای رئیسی سهم زیادی در آن دارند و در این مدت همکاری و دوستی ما محکم‌تر شده و در زمینه فرهنگی نیز رونق یافته است؛ در چارچوب ساختارهای منطقه نیز همکاری های خوبی داریم.»

قاسم ژومارت توکایف اضافه کرد: «امروز روابط دیپلماتیک ما با جمهوری اسلامی ایران ۳۰ ساله شد و در این مدت همکاری‌های بسیار زیادی در همه زمینه‌ها داشتیم.  قزاقستان و ایران در همه زمینه‌ها با هم روابط خوبی دارند و همچنین این ارتباطات را می‌توان در حوزه‌های بین‌المللی و منطقه‌ای مشاهده کرد.»

او گفت: «امروز مذاکرات گسترده‌ای مطرح و موضوعات بسیاری مورد بررسی قرار گرفت. هر دو طرف علاقه‌مند استفاده از ظرفیت ترانزیتی هستند و در این راستا کریدورهایی که شرق به غرب و شمال و جنوب را به هم متصل می‌کنند، اهمیت ویژه‌ای دارند.»

توکایف ادامه داد: «در زمینه کشاورزی نیز با ایران مذاکراتی داشتیم که منجر به ارتقا روابط قزاقستان و ایران خواهد شد و اسناد و قراردادهایی که امضا شد، باعث کمک به پیشرفت دو کشور می‌شود. همچنین حجم مبادلات تجاری ایران و قزاقستان در سه ماه اخیر ۵۰ درصد افزایش یافته است.»

رئیس جمهوری قزاقستان از حضور ایرانیان برای سفر به آلماتی و بدون روادید خبر داد و گفت که ایرانیان می توانند ۱۴ روز بدون روادید به این کشور سفر کنند.

توکایف اضافه کرد: «در زمینه کشاورزی نیز با ایران مذاکراتی داشتیم که منجر به ارتقای روابط قزاقستان و ایران خواهد شد و اسناد و قراردادهایی که امضا شد باعث کمک به پیشرفت دو کشور می‌شود.»

رئیس جمهوری قزاقستان افزود: «ایران یک مرکز تمدن باستانی و یک شریک مهم در جهان اسلام است و این دو کشور در کنار دریای خزر دوست یکدیگر هستند.»

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.