اخبار صنعت گردشگری

اخبار صنعت گردشگری

دبیر جامعه حرفه‌ای هتل‌داران ایران:

نشست هتل‌داران با وزیر، نتایج قابل‌قبولی داشت/ تشریح ۱۰ نتیجه نشست.

 

 نشست هتل‌داران با وزیر، نتایج قابل‌قبولی داشت/ تشریح 10 نتیجه نشست

کامیار اسکندریون در گفت‌وگو با سایت جامعه حرفه‌ای هتل‌داران ایران با اعلام این خبر بیان کرد: «در این نشست‌ها که با حضور روسای جوامع هتل‌داران استان‌ها و مناطق آزاد و مدیران عامل هتل‌های زنجیره‌ای برگزار شد، علاوه بر وزیر محترم، مهمانان دیگری هم از وزارتخانه حضور داشتند که از آن‌ها می‌توان به دکتر شالبافیان، معاون محترم گردشگری کشور، سرکار خانم دکتر قیومی، مشاور محترم وزیر، آقای نقی‌زاده، مدیر کل محترم نظارت و دیگر مدیران معاونت  گردشگری اشاره کرد. مشکلات و مسائل مختلفی در هر دو بخش این برنامه‌ها مطرح شد و بعدازظهر در جلسه با وزیر محترم به نتایج مساعدی در این ارتباط رسیدیم. از جمله این مشکلات، موضوع سامانه جانا بود که هتل‌داران را دچار مشکل کرده است. وزیر محترم در این خصوص دستور پیگیری و رفع مشکلات را دادند. در ارتباط با تعرفه حامل‌های انرژی و همچنین بحث معافیت‌های مالی هم مسائل مختلفی مطرح شد دکتر شالبافان معاون محترم گردشگری کشور نیز بر وجود این مشکلات صحه گذاشتند قرار شد پی‌گیری‌های لازم انجام شود. البته معاونت محترم گردشگری از قبل کارهایی را در این زمینه آغاز کرده بودند و جا دارد از ایشان تشکر کنیم؛ با توجه به تاکید وزیر محترم در نشست تخصصی با هتل‌داران امیدوارم روند انجام این کارها تسریع پیدا کند.»

او همچنین عنوان کرد: «مسایل مختلفی در نشست‌های صبح و بعدازظهر روز ۲۵ خرداد مطرح شد. آقای دکتر حمزه‌زاده از رفتارهای سلیقه‌ای و جزیره‌ای بعضی از نهادها و دستگاه‌های اجرایی در قبال صنعت گردشگری گلایه کردند؛ همچنین بار دیگر بر معافیت هتل‌های چهار و پنج ستاره از مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده – که این معافیت پیش‌تر شامل هتل‌های یک تا سه ستاره شده است- تاکید کرد. مسئله حامل‌های انرژی و مشکلات مربوط به آب، انشعاب، فاضلاب، برق، سه‌زمانه بودن کنتور، گاز و … مطرح شد. همچنین موضوع مهم حمایت از تشکل‌های گردشگری را مطرح کردند که هم از نظر جامعه حرفه‌ای هتل‌داران ایران اهمیت زیادی دارد و هم نقش این تشکل‌ها در پیشبرد اهداف صنعت بر کسی پوشیده نیست. علاوه بر این‌ها موضوع تفویض اختیارات بیشتر نظیر نقش داشتن در موافقت اصولی، فرایند تمدید و صدور پروانه بهره‌برداری و دوامضایی شدن پروانه و … به جامعه حرفه‌ای هتل‌داران ایران به‌عنوان تنها تشکل ملی صنعت هتل‌داری، توجه به نقش صنعت گردشگری در برنامه هفتم توسعه، رفع مشکلات ناشی از سامانه جانا، تفکیک نرخ ریالی و نرخ ارزی، اختصاص سهمیه یارانه‌ای به هتل‌ها، سند راهبردی توسعه گردشگری و به اجرا درآمدن احکام آن، ایجاد صندوق حمایت از توسعه گردشگری، واگذاری وام کم‌بهره برای خرید ساختمان و … از دیگر مسایل مطرح شده در نشست‌های روز چهارشنبه بود.»

دبیر جامعه حرفه‌ای هتل‌داران ایران گفت: «موضوع دیگری که مطرح شد، مشکلات هتل‌داران با اماکن و حوزه اصناف بود که در این زمینه هم گفت‌وگو شد. در این باره هم دکتر شالبافان پی‌گیر موضوع هستند و مراتب را در جلسه روسای جوامع استانی مطرح کردند. در مجموع باید بگویم که ارزیابی من از این دو نشست یعنی مجمع و نشست تخصصی هتل‌داران با وزیر محترم و معاونت محترم گردشگری مثبت و راهگشا بود.»

او نتایج به دست آمده در مجمع و نشست تخصصی هتلداران با وزیر را در ۱۰ بخش و به این صورت تشریح کرد:

۱) دستور مهندس ضرغامی به معاونت محترم گردشگری مبنی بر بازنگری آیین‌نامه تشکل‌ها در راستای حمایت و تقویت از تشکل‌‌های گردشگری
۲) بازنگری در سامانه جانا در راستای تسهیل امور مربوط به بهره‌برداران و دسترسی آسان‌تر جوامع هتل‌داران به آن

۳) پی‌گیری مصوبه ۵۰ درصد معافیت مالیاتی تاسیسات گردشگری و هتلداران در برنامه هفتم توسعه

۴) همفکری با تشکل‌های گردشگری و جامعه هتل‌داران در راستای تدوین احکام مناسب برای توسعه گردشگری خصوصاً احکام مربوط به تقویت تشکل‌ها

۵) پیگیری افزوده شدن هتل‌های ۴ و ۵ ستاره به مشمولان معافیت ۱۰۰ درصدی مالیات بر ارزش افزوده همانند سایر هتل‌ها

۶) پیگیری نحوه محاسبه هزینه حامل‌های انرژی از قبیل آب، برق، گاز و همچنین هزینه انشعاب فاضلاب برای کاهش هزینه‌های این بخش

۷) اقدام لازم در راستای متناسب‌سازی نرخ هتل‌ها با هزینه‌هایشان و انجام کار کارشناسی برای تعیین نرخ ارزی

۸) پیگیری برای اختصاص سهمیه آن دسته از اقلام موردنیاز هتل‌ها که امکان سهمیه‌بندی آنها وجود دارد؛ از قبیل روغن و…

۱۰) انجام بررسی‌های لازم برای واگذاری یک باب از خانه‌های قدیمی یا سایر املاک متعلق به وزارت میراث‌فرهنگی به‌صورت واگذاری بلندمدت به جامعه هتل‌داران ایران

دبیر جامعه حرفه‌ای هتلداران ایران با بیان این‌که چنین نشست‌هایی جا دارد هر از گاهی برگزار شود، گفت: «انتظار جامعه حرفه‌ای هتل‌داران ایران این است که هر از چند وقتی با مقام عالی صنعت گردشگری در دولت نشست صمیمانه و رودررو داشته باشند. در این صورت است که وزیر محترم می‌توانند در جریان جزئیات و مسائل و مشکلات کار هتلداران قرار بگیرند و در صدد اتخاذ تدابیری برای برون‌رفت از آن‌ها برآیند.»

اسکندریون افزود: «صحبت‌هایی هم با مدیر کل محترم نظارت داشتیم و بنا شد که در خصوص رفع مشکلات سامانه جانا پیگیری‌های جدی انجام شود.»

او به سوءبرداشت یکی از خبرگزاری‌ها از حرف‌های وزیر گردشگری هم اشاره کرد و گفت: «آنچه وزیر محترم گفتند به مسئله استعمال قلیان در هتل‌ها ارتباط پیدا می‌کرد. فحوای کلام ایشان این بود که هیچ ایرادی ندارد با رعایت موازین اجتماعی و اخلاقی در هتل‌ها از قلیان استفاده شود و تاکید کردند باید فضای خاص این کار در نظر گرفته شود و چه بهتر که خانواده‌ها و گردشگران خارجی بیایند و در هتل‌ها از این خدمات استفاده کنند. حتی گفتند چه بهتر که در فضای باز هتل‌ها چنین فضای تعبیه شود که افراد مجبور نباشند به کوچه پس کوچه‌ها و محل‌هایی بروند که خیلی مناسب نیست. حرف ایشان این بود و بسیار هم به جا بود، اما متاسفانه در یکی از خبرگزاری‌ها بد منعکس شد. طوری که بدون اشاره به موضوع مورد نظر وزیر محترم، تنها یک جمله را که از حقیقت نهفته در حرف ایشان فاصله‌ روشنی داشت، برای عنوان انتخاب کردند که دلیلش یا سوءبرداشت بوده و یا چیز دیگر. به هر حال امیدواریم دیگر چنین سوءتفاهم‌هایی پیش نیاید و عزیزان رسانه‌ها با دقت بیشتر در اصول و اخلاق حرفه‌ای به رسالت مهم و خطیر اطلاع‌رسانی بپردازند.»

دبیر جامعه حرفه‌ای هتل‌داران ایران از همه خبرنگاران حوزه گردشگری که برای انعکاس نشست تخصصی هتل‌داران با وزیر  آمده بودند، تشکر کرد و حضور روسای جوامع هتل‌داران استان‌ها و مناطق آزاد را پرشور خواند و از آن‌ها تقدیر کرد.

او در پایان گفت: «از وزیر محترم و معاونت محترم گردشگری، همین‌طور مدیرکل محترم نظارت و مشاور معاون گردشگری هم که در جلسات حضور داشتند، تشکر ویژه می‌کنم. جا دارد از دکتر جمشید حمزه‌زاده، رییس جامعه حرفه‌ای هتل‌داران ایران به خاطر اداره خوب جلسه و نیز آقای شیروانی بابت همه زحمات‌شان تقدیر و تشکر کنم همچنین از آقای پورعزیز، مدیر هتل بزرگ فردوسی که محل برگزاری مجمع و نشست تخصصی هتل‌داران با وزیر بود، سپاسگزاری می‌کنم.»

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.