اخبار صنعت گردشگری

اخبار صنعت گردشگری

لزوم اطلاع‌رسانی درباره آزادسازی سواحل/ ستاد ویژه‌ برای کاروان‌های زیارتی تشکیل شد.

 

لزوم اطلاع‌رسانی درباره آزادسازی سواحل/ ستاد ویژه‌ برای کاروان‌های زیارتی تشکیل شد

به گزارش خبرنگار میراث‌آریا، پنجاه‌ویکمین نشست ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با حضور مصطفی فاطمی دبیر ستاد و دیگر اعضا در راستای هماهنگی برای تعطیلات پیش‌رو و برنامه‌ریزی تعطیلات تابستان، امروز شنبه ۷ خردادماه ۱۴۰۱ در سالن خلیج‌فارس معاونت گردشگری برگزار شد.

فاطمی در ابتدا به ضرورت تشکیل متناوب و ماهیانه جلسات ستاد و تقویم سالانه که براساس آن جلسات برگزار خواهد شد، اشاره کرد و گفت: «طی تعطیلات نوروز و عید فطر اقدامات خوبی از سوی دستگاه‌های عضو و استان‌‌ها انجام شد. در برخی استان‌ها که با مشکلاتی از قبیل کمبود مواد غذایی، اسکان و حجم ترافیکی مواجه بودیم، به‌سرعت اقدامات لازم در راستای رفع آن‌ها صورت گرفت.»

او همچنین به مشکلات پیش‌آمده در شهر کاشان در تعطیلات عید فطر اشاره کرد و گفت: «با تشکیل جلسه و تدابیر انجام‌شده از سوی فرمانداری همچنین تاکید وزارت کشور موضوع به سرعت مورد بررسی قرار گرفت و گزارش مناسبی در راستای رفع مسائل ارائه شد.»

دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر بر بررسی و پیش‌بینی مشکلات پیش از تعطیلات تاکید کرد و افزود: «در حال حاضر  ضریب اشغال تخت‌ها و رزروها و همچنین فروش بلیت‌ها به بیش از ۸۰درصد رسیده است و با توجه به کاروان‌های زیارتی به مقصد حرم مطهر پیک بالایی را در تعطیلات پیش‌ رو پیش‌بینی می‌کنیم.»

فاطمی با اشاره به هماهنگی‌های انجام شده برای کاروان‌های زیارتی تصریح کرد: «بیشترین هماهنگی از طریق استان تهران انجام می‌شود و ستاد ویژه‌ای نیز در این راستا تشکیل شده است. اصفهان و قم هم درگیر این سفرهای کاروانی خواهند بود.»

او همچنین به شلوغی شهرهای شمالی استان اصفهان به‌خصوص کاشان اشاره و بر ضرورت نظارت بیشتر و انجام پیش‌بینی‌های لازم تاکید کرد.

مازندران و گیلان از دیگر استان‌های پرمسافر مورد اشاره فاطمی در این نشست بود و گفت: «با توجه به آزادسازی دریا وسعت کار این دو استان‌ بیشتر شده است. با توجه به افزایش حجم تردد مسافران کنار دریاها و اینکه اطلاعی از سواحل آزادشده ندارند، لازم است هماهنگی لازم با جمعیت هلال احمر و اورژانس استان صورت گیرد و اطلاع‌رسانی به مردم انجام شود که با کم‌ترین آسیب روبه‌رو شویم. همچنین هماهنگی لازم با دستگاه‌های مرتبط در راستای رعایت موازین فرهنگی و اسلامی در سواحل انجام شود.»

او با تاکید بر اطلاع‌رسانی در مورد سواحل، تصریح کرد: «همه نقاط ایمن نیست و مردم از این موضوع اطلاع ندارند. پیش‌بینی کردیم با مشکل جدی در این راستا مواجه شویم و ضروری است که ستاد اجرایی استان‌ها هماهنگی لازم را با فرمانداری‌ها انجام دهند.»

دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با اشاره به محدودیت ایجادشده ‌برای ورود تورهای دارای مجوز به دو استان مازندران و گیلان گفت: «موضوع بررسی و در صورت نیاز به پیگیری از سوی دستگاه‌های بالاتر اطلاع‌رسانی شود.»

او با اشاره به تشدید نظارت‌ها بر اماکن توزیع غذا و رستوران‌ها در صورت اخطار بهداشتی و همچنین لزوم تامین آب آشامیدنی در شهرهای پرمسافر تاکید کرد.

فاطمی همچنین در ارتباط با سامانه ۰۹۶۲۹ بیان کرد: «تدبیری اندیشیده شود که موضوعات مطرح شده توسط مردم همان لحظه به دستگاه مربوطه  منتقل شود.»

تشدید نظارت‌ها و بازدید ویژه از رستوران‌ها، تهیه ارزاق و اطلاع‌رسانی تردد ماشین‌ها در ورودی شهرها، اطلاع‌رسانی برای تعطیلی اماکن گردشگری و موزه‌ها در تعطیلات ۱۴ خرداد ماه، مدیریت و اسکان استان‌ها از مواردی بود که دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر بر آن‌ها تاکید کرد.

او همچنین به همکاری و تعامل آموزش و پرورش و صداوسیمای مراکز استانی در راستای توزیع مکانی و زمانی سفر در تعطیلات گذشته همچنین هماهنگی با کمیته اربعین برای برنامه‌ریزی سفرهای اربعین اشاره کرد.

فاطمی به تدوین تقویم رویدادهای گردشگری اشاره کرد و افزود: «تقویم رویدادهای گردشگری در حال تدوین است و در اختیار تمامی آژانس‌ها قرار می‌گیرد.»

دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر  تصریح کرد: «اطلاع‌رسانی رویدادها و جشنواره‌های استان‌هایی که کم‌تر مسافر دارند مورد تاکید است.»

 دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در  تعطیلات پیش‌رو از استان‌های گیلان، مازندران، اردبیل، کردستان، همدان، کرمانشاه، شهرهای شمالی اصفهان و  خراسان رضوی به‌عنوان استان‌های درگیر و استان‌های قزوین، زنجان، سمنان، قم و اصفهان به‌عنوان استان‌های در مسیر درگیر نام برد.

فاطمی در مورد کویر مرنجاب بیان کرد: «این موضوع در کمیسیون امنیت کویر در حال رسیدگی است. کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی از طرف ما برای پیگیری موضوع انتخاب شده است. همچنین شیوه دستورالعمل خودروهای آفرود در کویر و کوهستان در حال تدوین و نهایی شدن است.»

او همچنین بر تشدید نظارت‌ها در مناطق آزاد به خصوص کیش تاکید کرد.

فعلا برنامه‌ای برای محدودیت تردد نداریم

در ادامه عین‌الله جهانی معاون اجتماعی پلیس راهور فراجا بیان کرد: «پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا حداکثر تا ۲۴ ساعت آینده طرح ترافیکی خود را در حوزه عملیات ترافیکی صادر و از طریق صدا و سیما اطلاع‌رسانی می‌کند.»

او افزود: «بر اساس هماهنگی‌های انجام‌شده تمام اتوبوس‌هایی که به مقصد مرقد امام(ره) به استان می‌آیند در مسیر رفت و برگشت اسکورت می‌شوند.»

جهانی اولویت برنامه‌های ترافیکی را با مراسم ارتحال امام(ره) عنوان کرد و افزود: «سفرهای ضروری را نیز در کنار این مراسم بزرگ در نظر داریم. در حال حاضر محدودیت تردد نداریم و در صورت لزوم برای تخلیه بار ترافیکی اقدام به یکطرفه کردن محوری خاص می‌کنیم. لازم است که مسافران به اطلاعیه‌های استانی و ملی توجه کنند.»

همکاری دستگاه‌ها برای استقرار آمبولانس‌ها در اماکن پرازدحام

علی شریفان مدیر کنترل فنی سازمان اورژانس کشور به پیش‌بینی تدابیر ویژه برای مراسم ارتحال امام(ره) اشاره کرد.

تشدید نظارت‌های بهداشتی، افزایش ظرفیت امکانات بیمارستانی، استقرار اورژانس در نقاط پرتردد، همکاری لازم سازمان‌ها در خصوص استقرار آمبولانس‌ها و اماکن گردشگری پرازدحام، اطلاع‌رسانی به موقع سازمان هواشناسی برای ریزگردها، تدبیر برای تامین آب آشامیدنی در تورها و دستورالعمل‌های لازم برای طبخ غذا از نکات مورد تاکید شریفان بود.

فروش بلیت‌های قطار بر مبنای فروش صددرصدی

نماینده راه‌آهن نیز گفت: «فروش بلیت قطارها از اول خردادماه بر مبنای فروش صددرصدی کل قطارهای مسافری انجام شده است. ضریب اشغال در حال حاضر بالای ۸۰درصد است. تلاشمان این است که خدمات ویژه‌ای با کم‌ترین قیمت ارائه دهیم. در پیش‌فروش تیرماه با توجه به افزایش شدید تقاضای سفر سهمیه و ظرفیت فروش اینترنتی را برای سهولت بیشتر مردم افزایش داده‌ایم.»

توسعه سامانه ۰۹۶۲۹ برای مسافران خارجی/ تعداد امدادگران به ۱۵۰۰ نفر رسید

امید شریفی مدیر روابط عمومی کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی درباره سامانه سفر ۰۹۶۲۹ گفت: «این سامانه به‌صورت ۲۴ ساعته در سه شیفت در راستای اطلاع‌رسانی فعال است. در نوروز ۱۰۰هزار تماس و در عید فطر ۶۹هزار تماس پاسخ داده شده است.»

او تصریح کرد: «توسعه سامانه برای گردشگران خارجی را در دستور کار داریم و زبان انگلیسی و عربی اضافه می‌شود. در حوزه امدادخودرو نیز با افزایش ۵۰۰ امدادگر ظرفیت امدادگران به ۱۵۰۰ نفر رسیده است.»

وزش باد شدید در استان‌های مرکزی در ۱۳ خرداد/ در هفته جاری ریزگرد شدید نداریم

صادق ضیائیان رئیس مرکز ملی پیش‌بینی سازمان هواشناسی بیان کرد: «پیش‌بینی‌ها را از یک هفته قبل صادر و به مراجع درخواست‌کننده ارسال کرده‌ایم. وزش باد شدید روز جمعه ۱۳ خرداد در محور استان‌های یزد، سیستان و بلوچستان و سمنان و استان‌های مرکزی پیش‌بینی می‌شود.»

او افزود: «در نقاطی که شن‌های روان دارند، ممکن است با مشکل مواجه شوند. در هفته جاری آلودگی هوا به اندازه هفته گذشته که موجب تعطیلی گسترده شود، نخواهیم داشت.»

صداوسیما یار کمکی اعضای ستاد

عباس فاطمی رئیس مرکز سیمای استان‌های صداوسیما بیان کرد: «برای اطلاع‌رسانی تلاش و خدمات تمامی اعضای ستاد، آمادگی داریم که اخبار مربوطه را در قالب خبری و گزارشی پوشش دهیم. در معاونت امور استان‌ها راه‌اندازی کارگروهی برای تولیداتی با هدف سفر بهتر پیش‌بینی کرده‌ایم.»

او تصریح کرد: «تلاشمان این است به عنوان یار کمکی در کنار اعضای ستاد باشیم.»

برنامه‌ریزی و توجه ویژه برای مقاصد جدید گردشگری

حجت‌الله غلامعلی نماینده وزارت کشور بیان کرد: «در دو تعطیلات گذشته هماهنگی خوبی صورت گرفت و تذکرات لازم داده شد. در عید فطر حضور پنج برابری مسافران به کاشان اتفاق ویژ‌ه‌ای بود.»

او تعطیلات تابستان را به دلیل تقارن با اربعین ویژه دانست و بر برنامه‌ریزی و توجه ویژه برای زیرساخت‌های شهری مقاصد جدید گردشگری مثل کردستان تاکید کرد.

غلامعلی همچنین درباره سواحل گفت: «با توجه به سند سامان‌دهی سواحل تکالیف دستگاه‌ها مشخص است و بر همان مبنا عمل خواهد شد. اگر نیاز به برگزاری جلسه‌ای و یا ابلاغیه‌ای باشد، انجام خواهد شد.»

ارائه خدمات ۵۰ تیم عملیاتی هلال احمر به زائران

احمد احمدی از سازمان امداد و نجات هلال احمر بیان کرد: «۵۰ تیم عملیاتی در مراسم ارتحال امام و تمام محورها در خدمت زائران است، ۵۷۰ پایگاه آماده‌باش هستند و ۸۰ پایگاه موقت دایر است.»

او افزود: «برای طرح ملی تابستان و جانمایی پست‌های موقت با دستگاه‌های مرتبط هماهنگی لازم در حال انجام است.»

سازمان هواپیمایی کشور گرانی ۶۰۰هزار تومانی بلیت هواپیما را پیگیری کند

نماینده سازمان حمایت از مصرف‌کننده با بیان اینکه برای تامین ارزاق مشکلی وجود ندارد، افزود: «نظارت‌ها تشدید شده است و طرح‌های ویژه در شهرهای مسافرپذیر در حال اجراست. همچنین از دیروز ۶۰۰هزار تومان بلیت هواپیما افزایش پیدا کرده است و سازمان هواپیمایی باید این موضوع را مدیریت کند.»

او افزود: «برای تامین نان نیز مشکلی وجود ندارد و سهمیه نانوایی‌ها افزایش پیدا کرده است. وزارت کشور و فرمانداری‌ها نیز پیش‌بینی لازم را می‌کنند.»

پژمان میرعدلی از سازمان راهداری حمل‌ونقل جاده‌ای بیان کرد: «امسال بعد از چند سال مراسم ارتحال باشکوه و جامع‌تر انجام می‌شود و پیش‌بینی می‌کنیم استقبال بالایی صورت گیرد. بخشنامه‌ای را به ادارات کل استانی اعلام کرده‌ایم و با تشکلات گردشگری استان‌ها برنامه‌ریزی‌هایی انجام داده‌ایم.»

او با اشاره به اینکه نظارت مضاعف انجام می‌شود، افزود: «حداکثر توان‌ ناوگان را به خدمت می‌گیریم. همچنین اکیپ‌های راهداری را به کار گرفته‌ایم. صاحبان و سرمایه‌گذاران مجامع خدمات رفاهی رویکرد اسکان زائران را داشته باشند.»

تجهیز ۲۵۰۰ واحد آموزشی برای اسکان فرهنگیان

ابوالفضل کفایتی نماینده وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: «در شهرستان‌های استان تهران واحدهای آموزشی در کهریزک و شهر ری برای ارائه خدمات اسکان به زائران در نظر گرفته شده است.»

او افزود: «بیش از ۲۵۰۰ واحد آموزشی برای اسکان فرهنگیان تجهیز می‌شود. همچنین ۴۰۵ مرکز ارائه‌دهنده خدمات، ۵۰ پردیس دانشگاه فرهنگی و ۳۰۰ اردوگاه در ایام تابستان خدمات ارائه می‌دهند.»

برنامه‌ریزی راهیان نور برای اردوهای ارزان قیمت

نماینده راهیان نور نیز با اشاره به کاروان راهیان نور در ۱۱ استان کشور بیان کرد: «در مورد طرح سلامت دریا در استان‌های شمالی آمادگی همکاری کامل برای تامین امنیت و سلامت را داریم. اردوهای غرب و شمال غرب از اردیبهشت کلید خورده و تا پایان تابستان ادامه دارد. برای اردوهای سیاحتی و زیارتی مشهد نیز برنامه‌ریزی برای پایگاه‌ها انجام شده است.»

او افزود: «برای توزیع سفر در قالب خدمات اردویی ارزان قیمت و ارائه خدمات در استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، ایلام و ‌کرمانشاه در حال برنامه‌ریزی هستیم.»

هماهنگی با دستگاه‌ها برای فضای اقامه نماز

حجت‌السلام جواد حیرانی از ستاد اقامه نماز بیان کرد: «مکاتبات برای فضاهای اقامه نماز با دستگاه‌های مرتبط انجام شده است. این آسیب‌شناسی توسط کارگروه‌های استانی انجام شده و پیگیری‌ها هنوز منتج به نتیجه نشده است. برای ایام پیش‌ رو و با توجه به حجم مسافران به خصوص در تهران و قم عموما مشکل داریم.»

او افزود: «نیروها برای نظارت به طور کامل آمادگی دارند و باید از طریق مجتمع خدماتی بین‌راهی انجام شود.»

اتصال به سامانه ایران من

مرتضی نوروزی از سازمان بنادر و دریانوردی به جابه‌جایی ۶.۵میلیون نفر مسافر توسط شناورها در تعطیلات گذشته اشاره کرد و افزود: «اتصال به سامانه “ایران من” برای قیمت‌گذاری بلیت‌ها در راستای بهبود وضعیت شناورها انجام شده است. همچنین اقداماتی را برای ایام پیک سفر انجام داده‌ایم. ۱۲۰۰ نیروی عملیاتی نیز در پایانه‌ها ارائه خدمات می‌دهند.»

او افزود: «انجام بازرسی‌های فنی و ایمنی برای کنترل و ارتقای ایمنی شناورها با کمک سایر دستگاه‌ها برای سفرهای تابستانی بدون خطر در حال انجام است.»

مدیریت تورهای آفرود به کویر مرنجاب

ایمان هادی مسئول واحد طبیعت‌گردی سازمان حفاظت محیط زیست به تردد آفرودها در منطقه کویر مرنجاب و مشکلات ایجادشده کرد و‌ گفت: «این منطقه حفاظت‌شده است و علی‌رغم جلساتی که داشتیم، هماهنگی برای مدیریت تردد تورها به این منطقه انجام نشده است.»

اعلام آمادگی سازمان جوانان هلال احمر در نقاط مسافرپذیر

موسی دمیرچی‌لو از سازمان جوانان هلال‌احمر با اشاره به آمادگی برای ارائه خدمات در ایام سفرهای تابستانی در نقاط مسافرپذیر و آسیب‌پذیر افزود: «اکیپ‌های داوطلب در نقاطی که نیاز به خدمات بیشتر دارد، حاضر خواهند بود.»

همکاری دستگاه‌ها برای ارائه پکیج‌های ارزان‌قیمت برای مناطق آزاد

محمد فرزاد میرزایی از سازمان مناطق آزاد نیز به ارائه تورها و پکیج‌های گردشگری ارزان‌قیمت در مناطق آزاد اشاره کرد و افزود: «در کنار بحث سفر بر شیوه زندگی تاکید داریم. همچنین ارائه پکیج‌های‌ متنو‌ع و ارزان‌قیمت همکاری دستگاه‌ها را می‌طلبد.»

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.