اخبار صنعت گردشگری

اخبار صنعت گردشگری

مهندس ضرغامی در جلسه ستاد هماهنگی خدمات سفر با حضور معاون اول رئیس جمهوری:

با همدلی و فعالیت جمعی، اتفاقات خوبی در حوزه گردشگری نوروزی رقم خورد/ گردشگری سالم‌ترین و ارزان‌ترین مطالبه مردم است.

 

با همدلی و فعالیت جمعی، اتفاقات خوبی در حوزه گردشگری نوروزی رقم خورد/ گردشگری سالم‌ترین و ارزان‌ترین مطالبه مردم است

به گزارش میراث آریا به‌نقل از کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، مهندس سید عزت‌الله ضرغامی در جلسه ستاد هماهنگی خدمات سفر که با حضور معاون اول رئیس جمهوری تشکیل شد، با قدردانی و تشکر از اعضای ستاد گفت: «۲۳ دستگاه با همدلی و همکاری، کار با ارزشی در طول این مدت انجام دادند و کارنامه موفقی داشتند. برای این موفقیت جمعی از استانداران محترم و همه اعضای ستاد تشکر می‌کنم. با همدلی و فعالیت جمعی، اتفاقات خوبی در حوزه گردشگری نوروزی رقم خورد.»

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: «به هر حال سال اول بود و تعداد زیادی از استاندارها تجربه اولشان بود، اما انصافا موفق و سربلند بودند و نه تنها وظایفشان را به درستی انجام دادند، بلکه بیشتر و در خارج از چارچوب وظایف رسمی‌شان هم کمک شایانی به ستاد هماهنگی خدمات سفر داشتند.»

مهندس ضرغامی ضمن تشکر از حضور معاون اول در ستاد سفرهای نوروزی گفت: «انصافا در چند ماهی که از تشکیل دولت می‌گذرد، آقای دکتر مخبر پشتیبان جدی حوزه گردشگری، سفر و ماموریت‌های وزارتخانه ما بودند.»

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی یادآور شد: «گردشگری سالم‌ترین و ارزان‌ترین تفریح و مطالبه مردم است که نظام باید حداقل‌های آن را برای مردم فراهم کند. یک بُعد مربوط به گردشگری خارجی است که الحمدلله در این دولت مسئله ویزا حل شد. درباره جام جهانی قطر هم با فرصت‌هایی که برای گردشگر خارجی فراهم می‌شود، برنامه‌ریزی لازم را داریم.»

اقامتگاه‌ها در سفر مهم هستند

او افزود: «در حوزه گردشگری داخلی، اولین مسئله بحث اقامتگاه‌هاست. خوشبختانه در روز دوم تعطیلات نوروز تمام اقامتگاه‌های رسمی ما پر شده بود و تهران هم جزو شهرهایی بود که برایش تبلیغ کردیم. تهران همیشه در ایام نوروز ۲۰درصد پذیرش مسافر دارد، اما امسال در تعطیلات دیدیم که استقبال خوبی شد و هتل‌های بزرگ تهران صددرصد و بقیه هتل‌ها بین ۶۰ تا ۷۰درصد پر شدند.»

مهندس ضرغامی گفت: «بحث مراکز اقامتی خیلی مهم است، هر چند که دستگاه‌ها به خصوص آموزش و پرورش همکاری خوبی داشتند و مانع بحران شدند. از برخی استانداران به ویژه استاندار خراسان رضوی تشکر می‌کنم که با توجه به حجم بالای گردشگران و زائران نوروزی، از بحران اسکان جلوگیری کرد.»

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اضافه کرد: «زیرساخت‌های حمل‌ونقل هم مهم هستند و باید تقویت شوند. تا زمانی که اینها تقویت نشوند نمی‌توانیم انتظار پیشرفت و رونق گردشگری داشته باشیم.»

گردشگری دریایی مهم است

او تاکید کرد: «لازم می‌دانم از استانداران استان‌های ساحلی تشکر کنم. گردشگری دریایی تقریبا در کشور ما صفر است. چند روز قبل با رئیس سازمان بنادر و دریانوردی جلسه خوبی داشتیم. تلاش می‌کنیم تا بخش خصوصی را تقویت کنیم. استانداران هم همکاری خوبی دارند.»

مهندس ضرغامی ادامه داد: «تعداد بالای گردشگر نوروزی در استان‌های جنوبی ما نشان داد که مردم به گردشگری دریایی علاقه‌مند هستند. چه گردشگری ساحلی، چه گردشگری درون مرزی و چه گردشگری خارجی و فراملی ما که می‌تواند شامل  تمام کشورهای حاشیه خلیج فارس شود. بحث سوخت اولین مسئله آن‌هاست که اگر در اولین سال یارانه‌ای شود همه اینها سودآور خواهد بود.»

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی عنوان کرد: «اولین شناور کروز ما از عیدفطر راه می‌افتد. کشتی‌های تفریحی خیلی زیبا برای مردمی که می‌خواهند در کشور خودشان از این امکانات استفاده کنند، فراهم می‌شود.»

افزایش قابل‌توجه بازدید از میراث فرهنگی

مهندس ضرغامی گفت: «پایگاه‌های میراث‌فرهنگی ما هم در تهران و هم در استان‌ها نسبت به گذشته تا چهار برابر پذیرش مردم را داشت که رقم قابل توجهی است. همکاران من در موزه‌ها آمادگی داشتند، خدمات عمومی و راهنمایی‌های لازم را به مراجعان ارائه دهند ‌و علی‌رغم استقبال زیاد مردم در روزهای اول که موجب تشکیل صف‌های طولانی برای خرید بلیت و ورود به اماکن تاریخی می‌شد، خانواده‌ها را به داخل مراکز هدایت می‌کردند و در صورت لزوم برای جلوگیری از اتلاف وقت بازدیدگنندگان، خرید بلیت را منتفی می‌کردند.»

او در ادامه افزود: «در کنار توسعه زیرساخت‌های گردشگری، برنامه‌های فرهنگی خوبی خواهیم داشت. مثل کنسرت‌های ملی که جا دارد از سالار عقیلی تشکر کنم که پس از ملاقاتی که با هم داشتیم و قرار شد کنسرت‌های خوبی در پایگاه‌ها تاریخی میراث‌فرهنگی داشته باشند، اولین کنسرت را در کرمان برگزار کرد. ۲۵هزار نفر آمدند و لذت بردند و تصاویرش در تمام دنیا پخش شد و البته افرادی هم در خارج از کشور از این موضوع ناراحت شدند. همان‌هایی که به خاطر مسائل سیاسی از بردن نام خلیج‌فارس واهمه دارند.»

اساس گردشگری به زیبایی است

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اظهار کرد: «روز گذشته در جلسه هیئت دولت به بحث زباله و مدیریت پسماند که آقای دکتر رئیسی به درستی تبیین کردند، اشاره کردم. وزارت کشور مسئول این کار شد و از استانداران محترم مجددا تقاضا می‌کنم، در این امر ما را همراهی کنند، چرا که بنا و اساس گردشگری زیبایی است.»

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.