اخبار صنعت گردشگری

اخبار صنعت گردشگری

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در بازدید از ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر

گردشگری باید سالم‌ترین و ارزان‌ترین تفریح مردم باشد.

گردشگری باید سالم‌ترین و ارزان‌ترین تفریح مردم باشد

به گزارش میراث‌آریا به‌نقل از کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، علی‌اصغر شالبافیان رئیس ستاد هماهنگی خدمات سفر در ابتدای این بازدید ضمن معرفی بخش‌ها و ارگان‌های مختلف که در ستاد حضور دارند، از نوع فعالیت‌های آن‌ها گزارشی را به مهندس ضرغامی ارائه داد.

مهندس ضرغامی در حاشیه این بازدید و در گفت‌وگو با کمیته اطلاع‌رسانی ستاد گفت: «گردشگری باید سالم‌ترین و ارزان‌ترین تفریح مردم باشد، مردم حق دارند از هر جای دیدنی در کشورشان با قیمت ارزان و با سهولت و دریافت خدمات مناسب بازدید کنند.»

او ادامه داد: «این یک واقعیت است که امکانات اقامتی مناسب برای جمعیتی که به خصوص در یک مقطع خاص سال مثل تعطیلات نوروز همه با هم می‌خواهند به سفر بروند، فراهم نیست. من طی بازدیدهایی که از استان‌ها داشتم، در دومین روز عید اعلام کردم که مراکز اقامتی رسمی پر شده است و این هشداری بود به مردم که اگر قصد سفر دارند، حتما محل اقامت خود را از طریق رزرو آنلاین یا تلفنی هماهنگ کنند تا با مراجعه حضوری دچار مشکل نشوند.»

مهندس ضرغامی در ادامه گفت: «اینکه گفتم مراکز اقامتی پر شده به این معنا نیست که هیچ گونه امکان اقامتی در استان‌ها وجود ندارد. چرا که همکاران ما در استان‌ها و استانداران تلاش شبانه‌روزی کردند و از امکانات جایگزین استفاده کردند. در واقع با یک حرکت جهادی همه امکاناتی که قابلیت اقامت مردم را داشت، از قبیل مدارس، حسینیه‌ها، امامزاده‌ها، ورزشگاه‌ها و… فراهم شد. جا دارد از همه این عزیزان و همفکرانی که در این دستگاه‌ها تمام تلاششان را کردند، تشکر کنم، به‌ویژه در مناطقی که می‌توانست شرایط قدری بحرانی باشد، مثل مشهد.»

افزایش تعداد گردشگر

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بیان کرد: «امسال تعداد گردشگرها چندین برابر شده و افزایش تعداد بازدیدکننده‌ها در برخی مناطق تاریخی و میراث‌فرهنگی بیش از صددرصد و در برخی مناطق کمتر از صددرصد بوده است که پس از تعطیلات آمار دقیق را ارائه خواهیم داد.»

او در ادامه خاطرنشان کرد: «آن پیش‌بینی که کردم که ما با یک سونامی سفر مواجه خواهیم بود، کمابیش به وقوع پیوست، ولی الحمدلله با آمادگی کامل با آن روبه‌رو شدیم؛ بخصوص ستاد هماهنگی خدمات سفر و ۲۳ دستگاه عضو این ستاد که در وزارت میراث‌فرهنگی تشکیل شد و همه دستگاه‌ها همکاری خیلی خوبی داشتند و باعث شد که سفرها مدیریت شود.»

زیرساخت‌ها با میزان سفرها متناسب نیست

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: «اینکه امکانات اقامتی ما متناسب با سفرها نیست یک واقعیت است. دولت محترم قطعا در این حوزه ورود خواهد کرد و تسهیلاتی را در نظر گرفته که کمک می‌کند به کسانی که می‌خواهند در مراکز اقامتی سرمایه‌گذاری کنند. تبصره ۱۸ وام خوبی است، توافق‌نامه‌ای که با صندوق توسعه ملی داشتیم، امکان خوبی است و تسهیلات مختلفی را برای خدمات مختلف فراهم می‌کند تا بتوانیم خدمت‌رسانی بهتری در سال‌های آینده به مسافران داشته باشیم.»

مهندس ضرغامی بیان کرد: «خیلی از سرمایه‌گذاران هستند که احتیاج به تسهیلات ندارند و فقط باید موانع از پیش پای آنها برداشته شود. من با تعدادی از این افراد ملاقات شخصی داشتم و در مجموعه وزراتخانه تلاش می‌کنیم که پنجره واحد عملی شود تا کسانی که می‌خواهند در این حوزه سرمایه‌گذاری کند، همه مشکلاتشان به صورت یکجا برطرف شود و بتوانند در بحث اقامتگاه و ساخت هتل‌ها و گردشگری ورود کنند.»

بوم‌گردی‌ها باعث تقویت خرده فرهنگ‌ها می‌شوند

او افزود: «برخی افراد معتقدند که بوم‌گردی‌ها باعث می‌شود فرهنگ‌های بیگانه که مطابق با فرهنگ بومی ما نیست، وارد این مناطق شود و فرهنگ آن منطقه را تغییر دهد در حالی که این طور نیست. با توجه و همتی که مردم ما دارند، خرده فرهنگ‌های غنی ما که در سراسر کشور وجود دارد و باعث افتخار ما و مزیت نسبی ماست، گسترش می‌یابد. کسانی که بوم‌گردی می‌کنند و به خانه کسی که شرایط اقامتی برایشان فراهم کرده می‌روند فرهنگ او را یاد می‌گیرند و خیلی از کاربری‌های دیگر را می‌توانیم در آنجا تعریف کنیم.»

مهندس ضرغامی در پاسخ به پرسشی درباره ممانعت از اجاره منازل شخصی گفت: «خانه‌هایی که در شهر است با خانه‌هایی که در طبیعت وجود دارد، متفاوت است.  کسی که می‌خواهد داخل شهر خانه‌اش را در اختیار گردشگر قرار دهد، باید از قوانین و ضوابط صنوفی مثل جامعه هتلداران تبعیت کنند. این موضوع قابل بررسی است و می‌تواند در قالب یک برنامه جامع و طی همکاری با جامعه هتلداران، امکانات شخصی داخل شهرها مورد بررسی قرار گیرد.»

گردشگران به اعتقادات مناطق مختلف احترام بگذارند

مهندس ضرغامی در ادامه صحبت‌هایش با تاکید بر اینکه گردشکری خانواده‌محور در کشور رو به رشد است و این نوع از گردشگری یک پاکی و زیبایی خاصی دارد، گفت: «از مردم تقاضا دارم که در محیط های مذهبی مثل امامزاده‌ها و مساجد و اماکن مذهبی که قواعد خاصی دارد و بعضی از حرمت‌های رفتاری و اخلاقی مثل پوشش‌ها باید جدی‌تر دیده شود، مد نظر قرار دهند.»

ضرغامی افزود: «در همه جای دنیا برای مکان‌های خاص ضوابط خاص وجود دارد. تقاضا دارم در برخی اماکن مثل امامزاده‌ها و مساجد وضعیت پوشش‌ها به گونه‌ای باشد که منطبق با شرایط اعتقادی مردم آن منطقه باشد. خواهش من این است که این موارد رعایت شود و همکاران ما هم وظیفه دارند این موارد را منتقل و اطلاع‌رسانی و نظارت کنند تا ان‌شاءالله متناسب با شرایط معنوی این اماکن گردشگری به نحو احسن صورت گیرد.»

تجربه ستاد خدمات سفر بایستی دوباره تکرار شود

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در پایان درباره ادامه کار ستاد هماهنگی خدمات سفر پس از نوروز گفت: بعد از دو سال محدودیت‌های کرونا مسئله سفرهای نوروزی برای ما و مردم مسئله مهمی بود، لذا این ستاد تشکیل شد. خوشبختانه دستگاه‌ها همکاری خوبی داشتند و در دولت هم گزارش‌های مناسب داده شد، تاکید رییس‌جمهوری و همه همکاران و وزرا نیز بر این بود که همه باید با هم همکاری کنیم. تصور من این است که بعد از این تعطیلات وقتی که جمع‌بندی تجربیات انجام شود، حتما این مسئله باید به عنوان یک الگو در طول سال برای هماهنگی همه دستگاه‌ها مد نظر قرار گیرد تا بتوانیم در حوزه سفر مردم انجام وظیفه کنیم و فکر می‌کنم این تجربه را می‌توانیم تکرار کنیم.»

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.