اخبار صنعت گردشگری

اخبار صنعت گردشگری

شالبافیان: نوروز سال آینده باید متمایز باشد.

شالبافیان: نوروز سال آینده باید متمایز باشد

به گزارش خبرنگار میراث‌آریا، در ابتدای این نشست علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری کشور گفت: «تقریبا دو ماه پیش کمیته‌ها فعال شدند و امروز اولین نشست ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با محوریت نوروز ۱۴۰۱ است.»

او افزود: «مصوبه هیات وزیران در خصوص تشکیل ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر چند نکته دارد؛ نگاه این مصوبه عمدتا توسعه گردشگری داخلی در تمام سال است و باید از ظرفیت‌های ستاد در طول سال برای رونق گردشگری داخلی استفاده شود.»

شالبافیان تصریح کرد: «مصوبه وزیران یک ابزار بسیار مناسبی است تا دستگاه‌های عضو ملزومات خود را تمهید کنند. یکی از برنامه‌های ما که در برنامه هفتم توسعه دنبال خواهیم کرد، توجهی است که دولت باید به حمل و نقل ریلی داشته باشد و توسعه آن حتما باید در سطح وسیع‌تری مورد توجه قرار گیرد. به همین جهت این موضوع مورد تاکید مهندس ضرغامی است.»

معاون گردشگری کشور گفت: «در نوروز ۱۴۰۱ با یک نوروزی روبه‌رو خواهیم بود که شاید کمتر چنین سابقه‌ای در بحث تقاضای سفر داشته باشد. فعال‌سازی ستادهای استانی را از اواخر آبان پیگیری کردیم و با توجهی که استانداران داشتند، هر استانی بیش از یک بار جلسه خدمات سفر را برگزار کرده است.»

او افزود: «در حاشیه نمایشگاه گردشگری نشستی را با حضور وزیر کشور و استانداران برگزار کردیم و تمهیدات لازم برای استقبال سفرها برنامه‌ریزی شد. در خصوص تنظیم بازار هم کمیته‌های ستاد مرکزی فعال شده و وظایف کمیته‌ها پیگیری می‌شود.»

شالبافیان تصریح کرد: «نوروز سال آینده باید متمایز باشد تا با توجه به شعار شورای فرهنگ عمومی که سال آینده را قرن جدید و قرن امید نام‌گذاری کرده، بتواند ابزاری برای خدمت‌رسانی بیشتر و دریافت امید برای مردم باشد.»

او ادامه داد: «برای برنامه‌ریزی بهتر سفرهای نوروزی یک سامانه آماری داریم که در وزارتخانه یکپارچه کردیم و یک پنل را برای هر دستگاه اعلام کردیم که در مواقع بحرانی آمارها را رصد کنند تا امکان تصمیم‌گیری باشد. سامانه بعدی که برای نوروز در نظر گرفتیم سامانه ۰۹۶۲۹ است. در این سامانه تمهیدات جدیدی را اندیشیدیم و بخش ثبت شکایات در آن ایجاد شده است. در هر دوی این سامانه‌ها امکانی ایجاد شده که مسافران غیر از متن بتوانند دغدغه‌های خود را در قالب تصویر نیز به اشتراک بگذارند.»

شالبافیان تصریح کرد: «از دستگاه‌های عضو درخواست دارم در طول تعطیلات نوروز نمایندگانی در سطح مدیرکل در ستاد مرکزی خدمات سفر حضور داشته باشند.»

او افزود: «اطلاع‌رسانی هر یک از دستگاه‌های عضو با روابط عمومی ستاد است و همه آن‌ها باید در طول نوروز به صورت شبانه‌روزی تلاش کنند و این کار را انجام دهند که باعث امیدآفرینی شود.

برای ارائه خدمات بهتر تمام شاخص‌ها در سامانه جانا در نظر گرفته شده است

در ادامه علیرضا طالبی مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت فضای مجازی در توضیح سامانه جانا بیان کرد: «تمامی تاسیسات گردشگری عضو این سامانه هوشمند هستند. تعداد اقامتگاه‌ها، ضریب اشغال‌ها، تعداد بازدید ناظران، تعداد اخطارها، تذکرات و تعطیلی‌های تاسیسات گردشگری از جمله مواردی هستند که در این سامانه لحاظ شده است.»

او این سامانه را در راستای مدیریت گردشگری مفید دانست و گفت: «این سامانه در سال ۹۶ به طور آزمایشی در استان اصفهان آغاز به کار کرد و در سال ۹۹ وارد فاز نهایی شد. تمامی شاخص‌ها برای ارائه خدمات بهتر در این سامانه در نظر گرفته شده است.»

مسافرت‌های خانوادگی با خودرو، اولویت راهیان نور برای ایام نوروز ۱۴۰۱

سردار عباس مطهری رئیس سازمان اردویی راهیان نور با بیان اینکه در تلاش برای اجرای تلفیقی راهیان‌نور و گردشگری هستیم بیان کرد: «مسافرت‌‌های خانوادگی با خودروهای شخصی ماموریت‌ اصلی راهیان‌ نور در نوروز است.

او به تقویت محل‌های اسکان‌ خانواده‌ها نیز اشاره و در راستای هم‌افزایی بیشتر پیشنهاد داد کمیته‌ای با عنوان راهیان نور در وزارتخانه راه‌اندازی شود.

اعلام آمادگی تعزیرات برای بررسی تخلفات و برخورد با گران‌فروشی

محمدعلی اسفنانی سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع تخلفات سازمان تعزیرات حکومتی کشور بیان کرد: «اجرای طرح‌های ما از پانزدهم اسفندماه هر سال شروع و تا پایان تعطیلات عید ادامه دارد که امسال تا ماه رمضان نیز ادامه خواهد داشت.»

او در ادامه برای رسیدگی به تخلفات و برخورد با گران‌فروشی‌ها طی این ایام اعلام آمادگی کرد.

ا‌پلیکیشن هواشناسی و شاهد برای اطلاع مردم از وضعیت آب‌وهوا

سحر تاج‌بخش رئیس سازمان هواشناسی کشور گزارشی از وضعیت آب‌وهوا طی روزهای آتی ارائه و از بارندگی طی سه هفته آینده خبر داد.

او از اپلیکیشن هواشناسی و شاهد به‌عنوان دو اپلیکیشنی نام برد که مردم برای اطلاع از وضعیت آب‌وهوا می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

سیاست صداوسیما برای ترویج سفر تابع سیاست‌های کشور

مجید علیزاده مدیرکل برنامه‌ریزی استان‌های سازمان صدا و سیما، سیاست‌های سازمان صداو سیما را در تشویق به سفر، تابع سیاست‌های کلی کشور در موضوع کرونا اعلام کرد.

اجرای پایلوت اطلاع‌رسانی خودکار محورها از طریق سامانه ۱۴۱

فرهاد مهریاری مدیرکل ایمنی و ترافیک سازمان راهداری حمل و نقل جاده‌ای به تهیه شیوه‌نامه اجرایی جابه‌جایی مسافران جاده‌ای و اطلاع‌رسانی خودکار محورها از طریق سامانه ۱۴۱ و اطلاع از آخرین وضعیت جاده‌ها از نظر ترافیکی، آب و هوایی و انسدادها اشاره کرد و افزود: «این سامانه به‌صورت پایلوت از ایام‌ نوروز شروع به کار می‌کند و در حال حاضر مردم از طریق پیامک به شماره ۱۰۰۰۱۴۱ می‌توانند از وضعیت چهار محور هراز، فیروزکوه، چالوس و تهران رشت اطلاع حاصل کنند.»

اجرای طرح ویژه ترافیکی در سطح کشور

سرهنگ عین‌الله جهانی معاون اجتماعی و فرهنگ نماینده پلیس راهور ناجا به اجرای طرح ویژه‌ ترافیکی در سطح کشور با توجه به وضعیت ویژه نوروز امسال اشاره کرد و افزود: «استقرار استراحتگاه‌های بین راهی، اتمام تمامی امور عمرانی قبل از ۲۰ اسفندماه، تولید تیزر و انیمیشن و همچنین استفاده از اتوبوس‌های سالم توسط راهیان‌نور مواردی هستند که انجام آن‌ها می‌تواند به کاهش تصادفات جاده‌ای کمک کند.»

۱۱ هزار مدرسه آماده میزبانی از گردشگران

سعید خلج معاون رفاه و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش به آمادگی بیش از ۱۱ هزار مدرسه و ۱۰۰هزار کلاس برای پذیرایی از گردشگران اشاره و ابراز امیدواری کرد که نوروز خوبی در پیش‌رو باشد.

اجرای پایلوت امداد خودروهای آفرود در ایام نوروز

محمدحسین صوفی مدیرعامل کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی بیان‌کرد: «به نظر می‌رسد امسال مسافرت‌های زمینی به خارج از کشور بیشتر شود، از این رو آمادگی لازم برای صدور گواهینامه‌های بین‌المللی از سوی ما وجود دارد و امیدواریم سایر دستگاه‌های مربوطه نیز فعال‌تر از گذشته عمل کنند.»

او همچنین به تقویت ناوگان امداد خودرو اشاره کرد و افزود: «امسال برای اولین بار در برخی استان‌ها امداد آفرود را به صورت پایلوت فعال کرده‌ایم.»

آمادگی ۲۴ ساعته فرودگاه‌ها در ایام نوروز

غلامرضا رستمیان معاون مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران به اعلام آمادگی ۲۴ ساعته فرودگاه‌های سراسر کشور در ایام نوروز اشاره کرد.

خدمات‌رسانی ۲۵ هزار نیروی متخصص در ۳۰۸۵ پایگاه اورژانس

محمد سرور معاون عملیات سازمان اورژانس کشور بیان کرد: «طرح سلامت نوروزی از ۲۵ اسفندماه تا ۱۵ فروردین ماه تدوین شده و برای اجرای آن منتظر تصمیمات ستاد کرونا هستیم.»

او افزود: «در حوزه خدمات فوریت‌های پزشکی نیز ۲۵ هزار نیروی متخصص در ۳۰۸۵ پایگاه اورژانسی سراسر کشور طی این ایام خدمات‌رسانی می‌کنند.»

ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر کشور در تمام سال فعال باشد

حسن اکبری معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست در ادامه گفت: «سیاست سازمان میراث‌فرهنگی وقت در دهه ۸۰ این بود که ستاد هماهنگی خدمات سفر در پیک سفرها تشکیل شود. پیشنهادم به ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر کشور این است این ستاد در طول سال فعال باشد.»

او ادامه داد: «در دنیا بخش زیادی از گردشگران به سمت اکوتوریسم رفتند. در استان‌ها کمیته طبیعت‌گردی فعال نیست. از وزارت میراث‌فرهنگی تقاضا دارم در طول سال این کمیته را فعال نگه دارند.»

سیاه چادرهای عشایری در ورودی شهرها برپا شود

سیاوش احمدی میرقائد مدیر کل دفتر سامان‌دهی و هماهنگی امور عشایر در ادامه گفت: «عملکرد ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر کشور در سال‌های ۹۸ و ۹۹ خوب بود اثر بخشی قابل توجهی در ساماندهی سفر داشتند.»

او افزود: «گردشگری در توسعه اقتصادی کشور موثر است. از ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر کشور تقاضا دارم با توجه به محدودیت‌های کرونایی که وجود دارد، در ورودی شهرها اجازه داده شود تا سیاه چادرهای عشایری برپا شود.»

ستاد خدمات نوروزی در سازمان هواپیمایی کشور تشکیل شده است

حسن خوشخو سرپرست معاونت هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی کشوری در ادامه گفت: «ستاد خدمات نوروزی در سازمان هواپیمایی کشور تشکیل شده است. در دو سال اخیر به دلیل شیوع کرونا صدمات زیادی به صنعت گردشگری وارد شده است، از ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا تقاضا دارم با توجه به آسیب‌های اقتصادی که به بخش ما وارد شده است، مصوبات مربوط به موضوعات حمل و نقل براساس کارهای کارشناسی تصویب شود.»

رضایت‌مندی مردم در ایام نوروز ۱۴۰۱ از ارائه خدمات برای مناطق آزاد کشور در اولویت قرار دارد

مهدی شیردل مدیر گردشگری دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد کشور در ادامه گفت: «مناطق آزاد در ایام نوروز ۱۴۰۱ یکی از پرترافیک‌ترین مقاصد سفر است. از یک ماه گذشته در تدارک میزبانی از مسافران نوروزی هستیم.»

او افزود: «با توجه به پیک سفرها به قشم و کیش، رضایت‌مندی مردم برای ما اهمیت دارد. همچنین از مسئولان ذی‌ربط تقاضا دارم به سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های گردشگری مناطق آزاد تسهیلات پرداخت شود.»

آمادگی شرکت راه‌آهن برای افزایش ظرفیت در سفرهای نوروزی

سید میعاد صالحی مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفت: «با توجه به اینکه یکی از گلوگاه‌های ما لوکوموتیو است و سن این ناوگان بالاست. به امید خدا ۱۰ درصد آمادگی لوکوموتیوهای ما بیشتر شده است.»

او افزود: «شرکت راه آهن از ابتدای شیوع کرونا بحث فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کرده است. ظرفیت خوبی برای خدمت‌رسانی بیشتر برای مردم فراهم خواهیم کرد. آمادگی داریم تا تعداد صندلی‌ها را افزایش دهیم. پیش فروش بلیت‌های نوروزی نیز تا قبل از دهم اسفند انجام خواهد شد.»

مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: «یکی از موضوعات مهم که مورد اعتراض مردم در حوزه مسافری بود بحث چارتر کردن بود، به همین منظور برای اجرای عدالت در ایام نوروز اقدام به حذف آن کردیم.»

صالحی گفت: «در بحث قیمت‌گذاری برای قطارهای پنج ستاره سقف گذاشتیم و آمادگی داریم ظرفیت بیشتری برای مردم در نظر بگیریم.»

بیشتر اعتراضات مردم در ایام نوروز مربوط به‌عدم شفافیت در نرخ‌گذاری تاسیسات گردشگری است

سید جواد احمدی معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در ادامه گفت: «براساس تجربیات سال گذشته، عمده اعتراضات مردم در ایام نوروز که منجر به شکایت از طرف مسافران می‌شده است، عدم شفافیت نرخ در مراکز و اقامتگاه‌های گردشگری است به همین منظور از وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تقاضا داریم این نرخ‌ها را در تمامی تاسیسات گردشگری اعلام کنند.»

آموزش برای سفر ایمن یکی از برنامه‌های سازمان جوانان جمعیت هلال احمر است

سیدعلی منیری معاون جوانان و دانشجویی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در ادامه درباره برنامه‌های اجرا شده این سازمان در ایام نوروز سال‌ها قبل سخنانی را مطرح کرد.
او افزود: «در ایام نورزو ۱۴۰۱ برای مردم آموزش درباره سفر ایمن و حفظ محیط زیست آموزش‌هایی را خواهیم داد.

منیری تصریح کرد: «در سال ۹۷ حدود ۲۲ هزار نفر به شکل داوطلبانه مشارکت کردند ما باید برای ایام نوروز ۱۴۰۱ در ۶۰۰ نقطه چادر برپا کنیم. باید براساس برنامه‌هایی که ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر اعلام می‌کند، برای انجام فعالیت‌های خود برنامه‌ریزی کنیم.»

هماهنگی خوبی با استانداران برای سفرهای نوروزی انجام شده است

حجت الله غلامعلی معاون اجتماعی و فرهنگی مرکز مطالعات برنامه‌ریزی شهری و روستایی وزارت کشور در ادامه گفت: «در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری، نشست استانداران برگزار شد و میان آن‌ها برای سفرهای نوروز تبادل نظر انجام شد. همچنین بعد از این نشست فعالیت‌های وزارت کشور برای سفرهای نوروزی ۱۴۰۱ کلید خورد.»

او افزود: «برای سفرهای نوروزی از ظرفیت‌های شهرداری‌ها و دهیاری‌ها برای ارائه بهتر خدمات سفر استفاده خواهیم کرد.»

غلامعلی تصریح کرد: «باید برای حجم عظیم سفرها با توجه به اعیاد شعبانیه که در پیش داریم برنامه‌ریزی کنیم. همچنین با توجه به اینکه سواحل آزادسازی شده است باید بتوانیم خدمات شایسته برای استفاده مردم از این سواحل ارائه دهیم.»

معاون اجتماعی و فرهنگی مرکز مطالعات برنامه‌ریزی شهری و روستایی وزارت کشور گفت: «دغدغه‌ای که داریم فراهم کردن سفرهای ارزان برای مردم است، برنامه‌ریزی شود تا از ظرفیت‌های خالی حوزه گردشگری برای این سفرها استفاده کنیم.»

در سفرهای دریایی ایمنی و محیط زیست برای ما مهم است

حسین عباس‌نژاد مدیرکل اموردریایی در ادامه گفت: «چند سالی است رونق زیادی در بحث سفر و گردشگری در حوزه دریانوردی انجام شده است. در سفرهای دریایی ایمنی و محیط زیست برای ما مهم است باید در این زمینه فرهنگ‌سازی کنیم.»

او افزود: «اقدامات خوبی برای ایمن‌سازی سفر به جزایر انجام شده است. طی دو سال اخیر به دلیل شیوع کرونا بسیاری از شناورهای ما به دلیل هزینه بالای نگهداری دیگر فعال نیستند باید تسهیلانی برای این بخش در نظر گرفته شود.»

افزایش ۱۲درصدی پایگاه‌های امداد و نجات در ایام نوروز ۱۴۰۱

محمدباقر محمدی معاون عملیات سازمان امداد و نجات در ادامه گفت: «پیش‌‌بینی می‌کنیم تعداد سفرهای نوروزی نسبت به سال‌های قبل بیشتر شود به همین منظور برای نوروز ۱۴۰۱ تعداد پایگاه‌های امداد نجات را  ۱۲ درصد افزایش دادیم.»

او افزود: «در ایام نوروز ۱۹ فروند بالگرد هلال احمر آماده امدادرسانی هستند. همچنین تقاضا داریم بر تورهای سیاحتی نظارت بیشتری انجام شود تا کمتر شاهد حوادث باشیم.»

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.