اخبار صنعت گردشگری

اخبار صنعت گردشگری

شالبافیان در دیدار دبیران کارگروه‌های تخصصی شورای‌ عالی امور ایرانیان خارج از کشور با رییس قوه‌قضاییه:

انجمن خیرین میراث‌فرهنگی با هدف جذب کمک‌های ایرانیان خارج از کشور تشکیل شد/ تاثیر مثبت سخنان رئیس قوه‌قضاییه در خصوص اهمیت گردشگری قابل مشاهده است.

انجمن خیرین میراث‌فرهنگی با هدف جذب کمک‌های ایرانیان خارج از کشور تشکیل شد/ تاثیر مثبت سخنان رئیس قوه‌قضاییه در خصوص اهمیت گردشگری قابل مشاهده است

دبیر کارگروه گردشگری شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با اشاره به تاثیر مثبت سخنان امیدبخش و دلگرم کننده رئیس قوه قضاییه در هفته گردشگری سال جاری از راه‌اندازی سه مرکز اقامتی طی شش ماه گذشته با سرمایه‌گذاری ایرانیان خارج و تشکیل خیرین میراث‌فرهنگی با هدف جذب سرمایه آنها خبر داد.

به گزارش میراث آریا به نقل از قوه قضاییه، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در دیدار دبیران کارگروه‌های تخصصی شورای‌ عالی امور ایرانیان خارج از کشور و مدیران ذیربط در وزارت امور خارجه با رییس قوه قضاییه که صبح امروز سه‌شنبه ۱۹ دی ماه ۱۴۰۲ در قوه قضاییه برگزار شد، طی سخنانی اظهار کرد: حمایت‌های حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای از ایرانیان خارج از کشور، صرفاً مربوط به امروز نیست؛ به‌خاطر دارم در هفته‌های آغازین شروع به کار دولت سیزدهم و زمانی که برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک حضور داشتم، آقای محسنی اژه‌ای در یک تماس تلفنی به بنده تاکید کردند در صورت برگزاری جلسه با ایرانیان مقیم آمریکا، به آن‌ها اطمینان‌خاطر دهم که قوه قضاییه قویاً از ایرانیان خارج از کشور حمایت می‌کند و آن‌ها می‌توانند در راستای تسهیل امور و حل مشکلات‌شان، روی اقدامات دستگاه قضایی ایران حساب کنند.

وزیر امور خارجه همچنین ضمن قدردانی از اقدامات فناورانه و پیشتازانه قوه قضاییه در زمینه راه‌اندازی سامانه‌های برخط دادرسی و رسیدگی‌های قضایی، بر ضرورت اتصال هرچه بیشتر این سامانه‌ها با سامانه‌های وزارت امور خارجه در راستای تسهیل امور حقوقی و قضایی ایرانیان خارج از کشور تاکید کرد و در ادامه گفت: امیدوارم ایجاد مرکز مشاوره حقوقی و قضایی رایگان و شبانه‌روزی که در دستورکار معاونت امور بین‌الملل قوه قضاییه قرار دارد، به نتیجه نهایی برسد.

او همچنین به طرح مطالبی در رابطه با لایحه قانون جامع حمایت از ایرانیان خارج از کشور که روند بررسی آن در مجلس شورای اسلامی در حال طی شدن است، پرداخت و با بیان اینکه پرچالش‌ترین بند لایحه قانون جامع حمایت از ایرانیان خارج از کشور مربوط به ایرانیان دوتابعیتی است، گفت: در حالیکه کمتر از عدد انگشتان دو دست، ایرانیان دو تابعیتی که احیاناً مورد سوءاستفاده سرویس‌های بیگانه قرار گرفتند، اما آثار این موضوع در بیش از ۵ میلیون ایرانی خارج از کشور مشاهده می‌شود. وقتی از سرمایه بودن دوتابعیتی‌ها سخن می‌گوییم، بدین معناست که باید ضمن لحاظ کردن مسائل امنیتی، در مورد این مسئله یک تحول جدی به وجود بیاوریم.

راه‌اندازی ۳ مرکز اقامتی کشور با سرمایه‌گذاری ایرانیان خارج از کشور

همچنین علی‌اصغر شالبافیان معاون گردشگری و دبیر کارگروه گردشگری شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور طی سخنانی در این جلسه گفت: آثار سخنان امیدبخش و دلگرم کننده رئیس قوه قضاییه در هفته گردشگری سال جاری، امروز به وضوح در بسیاری از استان‌های کشور قابل مشاهده است.

او همچنین از راه‌اندازی انجمن خیرین میراث‌فرهنگی با هدف جلب کمک‌های ایرانیان خارج از کشور خبر داد و گفت: طی ۶ ماه اخیر، ۳ مرکز اقامتی کشور با سرمایه‌گذاری ایرانیان خارج از کشور راه‌اندازی شده است و ما سعی کرده‌ایم از فرصت‌های سرمایه‌گذاری این عزیزان در اقصی نقاط کشورمان به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.

راه‌اندازی دو دفتر خدمات قضایی در دو کشور به صورت پایلوت به‌منظور تسهیل امور حقوقی و قضایی ایرانیان

کاظم غریب‌آبادی دبیر ستاد حقوق بشر ایران، تسهیل خدمات‌رسانی و حل و فصل مشکلات حقوقی و قضایی ایرانیان خارج از کشور را از جمله راهبردهای دستگاه قضایی در دوره تحول و تعالی دانست و گفت: پس از راه‌اندازی سامانه ثنا برای ایرانیان خارج از کشور و رسیدگی الکترونیک به درخواست‌ها و پرونده‌های آن‌ها که طی هفته‌های گذشته صورت گرفت، در صدد راه‌اندازی دو دفتر خدمات قضایی در دو کشور به صورت پایلوت و آزمایشی به‌منظور تسهیل امور حقوقی و قضایی ایرانیان هستیم.

او همچنین با اشاره به استقبال قابل توجه ایرانیان مقیم استانبول از مشاوره‌های صورت گرفته توسط هیئت حقوقی اعزامی از سوی ایران، گفت: اعزام هیئت‌های حقوقی و قضایی به کشورهایی که ایرانیان بیشتری در آن حضور دارند برای ارائه مشاوره‌های رایگان حقوقی و قضایی، از جمله اقدامات پیشنهادی دستگاه قضا در راستای تسهیل امور حقوقی و قضایی ایرانیان خارج از کشور است.

ضرورت ایجاد نگاه واحد در استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور و جذب سرمایه‌های آنها

کدخدایی رئیس پژوهشکده شورای نگهبان نیز در این جلسه با بیان اینکه در مقوله ایرانیان خارج از کشور باید به نگاه فرصت‌محور برسیم، گفت: در مقوله استفاده از ظرفیت عظیم و توانمندی‌های ایرانیان خارج از کشور و جذب سرمایه‌های آنها، نیازمند ایجاد یک نگاه واحد در کشور هستیم و نباید شرایط به نحوی باشد که دستگاه‌های مختلف در ارائه خدمات به ایرانیان مقیم خارج از کشور، ناهماهنگ با یکدیگر عمل کنند.

۷ مصوبه شورای عالی امور ایرانیان در دولت سیزدهم

سهرابی مدیرکل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور نیز در این جلسه گفت: شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور در حالیکه طی دولت‌های یازدهم و دوازدهم هیچ جلسه‌ای تشکیل نداده بود، کار خود را در دولت سیزدهم با ۷ مصوبه آغاز کرد.

او با اشاره به ارتباطات کنسولی ایران با ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار ایرانی مقیم خارج کشور گفت: یکی از مشکلات مهم ایرانیان خارج از کشور، عدم دسترسی آن‌ها به خدمات حقوقی و قضایی بود که طی مدت اخیر از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران، اقدامات موثری در رابطه با حل این مشکل اندیشیده شد و به اجرا درآمد.

سهرابی همچنین خاطرنشان کرد: امیدواریم لایحه حمایت از ایرانیان خارج از کشور تا قبل از پایان دوره مجلس یازدهم تعیین تکلیف شود.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.