اخبار صنعت گردشگری

اخبار صنعت گردشگری

توضیحات معاون گردشگری درباره لغو روادید با ۳۳ کشور/ شالبافیان: ایران عزم جدی خود را برای تعامل با کشورهای مختلف دنیا نشان داد.

توضیحات معاون گردشگری درباره لغو روادید با ۳۳ کشور/ شالبافیان: ایران عزم جدی خود را برای تعامل با کشورهای مختلف دنیا نشان داد

معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با ارائه توضیحات تکمیلی درباره لغو روادید ایران با ۳۳ کشور گفت: امیدواریم این اقدام بی‌سابقه دستاوردهای مطلوبی در زمینه‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و گردشگری به همراه داشته باشد.

علی‌اصغر شالبافیان در گفت و گو با میراث آریا گفت: یکی از سیاست­ های کشورها در نشان دادن عزم جدی برای افزایش تبادلات خارجی، جذب سرمایه‌گذاران خارجی و همچنین جذب گردشگران بیش­تر، اتخاذ سیاست درهای باز از طریق تسهیل روادید برای شهروندان و تجار سایر کشورها است. یکی از شیوه ­های تسهیل روادید، موضوع لغو روادید یک طرفه با کشورهای منتخب است که می ­تواند به تحقق اهداف مدنظر کمک شایانی داشته باشد.

معاون گردشگری افزود: به پیشنهاد وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی موضوع لغو روادید یک طرفه با کشورهای منتخب همسایه، حوزه تمدنی، اسلامی و دارای اقتصاد نوظهور در دستور کار دولت قرار گرفت. این اقدام در راستای تکالیف قانونی مشخص شده در سند تحول و انتظار دولت سیزدهم به وزارتخانه متبوع و همچنین در راستای رویکردهای دولت به منظور بهبود تعاملات و همکاری‌ها با کشورهای همسایه، منطقه و سازمان‌های بین‌المللی همچون بریکس و شانگهای انجام شد.

او ادامه داد: فهرست ۶۸ کشور وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در جلسات مختلف با دستگاه‌های کلیدی و با ملاحظات آنها مورد بررسی تخصصی قرار گرفت و امروز چهارشنبه 22 آذرماه در جلسه هیات دولت با لغو روادید یک طرفه با ۳۳ کشور موافقت شد.

شالبافیان خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود این اقدام بی‌سابقه دستاوردهای مطلوبی در زمینه‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و گردشگری به همراه داشته باشد. از آن جمله می‌توان به نشان دادن عزم جدی ایران برای تعامل با کشورهای مختلف دنیا، نمایش قدرت فرهنگی و دیپلماسی فعال ایران برای پذیرش گردشگران مختلف دنیا، نمایش پیشرفت‌ها و واقعیت امروزین ایران و بهبود تصویر ذهنی شهروندان بین‌المللی از ایران، کمک به ارزآوری از طریق افزایش گردشگران ورودی و غیره اشاره داشت.

بنا به گفته معاون گردشگری جزییات لغو روادید یک طرفه با ۳۳ کشور به شرح ذیل است:

الف) عربستان، قطر، امارات، بحرین، کویت و لبنان از کشورهای حاشیه خلیج فارس و خاومیانه به تعداد ۶ کشور

ب) ازبکستان، قرقیزستان و تاجیکستان و روسیه(فقط به صورت گروهی) کشورهای همسایه و حوزه تمدنی قفقاز به تعداد ۴ کشور

پ) تونس، تانزانیا، موریتانی، زیمباوه، موریس، سیشل به عنوان کشورهای آفریقایی و مسلمان به تعداد ۶ کشور

ت) ژاپن، اندونزی، مالزی، سنگاپور، ویتنام، کامبوج، برونئی به عنوان کشورهای شرق آسیا به تعداد ۷ کشور

ث) برزیل، مکزیک، پرو، ونزوئلا و کوبا به عنوان کشورهای قاره آمریکا به تعداد ۵ کشور

ج) کرواسی، صربستان، بوسنی و هرزه گوین و بلاروس به عنوان کشورهای اروپای شرقی به تعداد ۴ کشور

چ) هندوستان به عنوان کشور دارای اشتراکات فرهنگی و عضو سازمان بریکس

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.