اخبار صنعت گردشگری

اخبار صنعت گردشگری

اولین موزه نظامی زیر آب در مصر، بهانه‌ای برای جذب گردشگران و حفاظت از صخره‌های مرجانی

اولین موزه نظامی زیر آب در مصر، بهانه‌ای برای جذب گردشگران و حفاظت از صخره‌های مرجانی

مصر برای جذب گردشگر و حفاظت از صخره‌های مرجانی در سواحل هورگادا، اقدام به راه‌اندازی یک موزه نظامی زیرآبی کرده است.

به‌گزارش میراث آریا، یاسمین فواد، وزیر محیط زیست مصر، با اعلام خبر راه‌اندازی اولین موزه نظامی زیر آب در این کشور گفت: محل‌های جدید غواصی برای گردشگران، ۱۵ ماشین قدیمی ارتش را در مکان‌های خاص در بر خواهند گرفت. برنامه‌ریزی دقیق برای آماده‌سازی این مکان‌ها هفت سال طول کشیده است.

علاقه‌مندان به غواصی اکنون می‌توانند در آب‌های شفاف و درخشان دریای سرخ پایین بروند تا شاهد گشایش اولین موزه نظامی زیر آب مصر در این هفته باشند.

شروع ایده‌ این موزه نظامی زیرآبی از آنجا بود که دو خودروی زرهی در این منطقه به زیر آب برده شدند و بعد از مدتی به پناهگاهی برای مرجان‌های صخره‌ساز در سواحل هورگادا تبدیل شدند. طولی نکشید که این صحنه به یک جاذبه غواصی مشهور در جهان تبدیل شد و مردم را از برخی مکان‌های پر ازدحام دیگر در مصر و دریای سرخ به این سمت کشاند.

فواد گفت: این موضوع به کاهش فشار بر روی سایت‌های غواصی فعلی و حفظ گنجینه‌های طبیعی منطقه کمک می‌کند. این غرق‌سازی مصنوعی به ایجاد محیطی برای رشد مرجان‌ها و موجودات دریایی کمک می‌کند.

به گفته سازندگان موزه نظامی زیر آب، وسایل نقلیه انتخاب شده برای چندین دهه بدون استفاده رها شدند و تمام قسمت‌هایی که ممکن است برای محیط زیست و پرورش مرجان‌ها مضر باشند، قبل از قرار گرفتن در آب برداشته شده‌اند.

موزه نظامی زیر آب حاصل همکاری نیروهای مسلح مصر، وزارت محیط زیست، وزارت گردشگری و آثار باستانی و انجمن حفاظت از محیط زیست غورغاده (HEPCA) است.

مرجان‌های دریای سرخ هزاران سال پیش با تحمل دمای بالا سازگار شدند. به گفته وزیر محیط زیست مصر، تعدادی از مطالعات نشان داده‌اند که آن‌ها آخرین صخره‌های مرجانی هستند که تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی در سراسر جهان قرار گرفته‌اند.

او افزود: یک طرح روشن برای حفظ مرجان‌های دریای سرخ از هر گونه آلودگی و اقدامات نادرست ترسیم شده است.

محمود حنفی، استاد علوم دریایی و مشاور محیط زیست دریای سرخ، گفت: اجرای این پروژه پس از سال‌ها مطالعه علمی دریایی انجام شد. یکی از اهداف اصلی تاسیس موزه زیرآبی، حفظ صخره‌های مرجانی طبیعی در دریای سرخ است.

به گفته فعالان گردشگری محلی، موزه نظامی زیر آب باعث تقویت گردشگری منطقه شده است.

محمد عبدالله، راهنمای غواصی که در آژانس گردشگری دریایی محلی کار می‌کند، گفت: این یک منبع درآمد جدید برای ما است. با راه‌اندازی این موزه زیرآبی، غواصان بیشتری دوست دارند تجربه جدید غواصی را در اطراف این موزه نظامی امتحان کنند. علاوه بر دستاوردهای مالی، موزه نظامی جدید زیرآبی برای تداوم تجارت غواصی در هورگادا نیز اهمیت دارد.

عبدالله در ادامه گفت: «ما فعالیت‌های غواصی کمتری را در سایت‌های قدیمی‌تر سازمان‌دهی خواهیم کرد، که به حفظ صخره‌های مرجانی طبیعی کمک می‌کند. مکان‌های جایگزین جدید یک تجربه عالی برای غواصان خواهند بود.

گردشگری یکی از صنایع مهم و اساسی مصر است که حدود ۱۲ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را به خود اختصاص می‌دهد. داده‌های رسمی نشان می‌دهد که تعداد گردشگران مصر از بیش از ۱۳ میلیون در سال ۲۰۱۹ به دلیل همه گیری کرونا به حدود ۳.۷ میلیون در سال ۲۰۲۰ کاهش یافته است. به تدریج در سال ۲۰۲۱ این آمار افزایش پیدا کرد و به حدود ۸ میلیون رسید و در طول سال ۲۰۲۲ به سطح پیش از همه‌گیری نزدیک شد.

*ترجمه: اسدالله حقانی

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.