اخبار صنعت گردشگری

اخبار صنعت گردشگری

سیدعزت‌الله ضرغامی در برنامه مهلا:

برخورد با اصحاب قدرت و ثروت بزرگترین امر به معروف و نهی از منکر است/ امربه معروف و نهی از منکر از جنس ارتباطات است/ از آقا اجازه‌ها متنفرم/ نظریه آزاداندیشی نظریه ضد پلمب کردن دهان است/ وظیفه داریم مکتب حاج قاسم را تبیین کنیم.

برخورد با اصحاب قدرت و ثروت بزرگترین امر به معروف و نهی از منکر است/ امربه معروف و نهی از منکر از جنس ارتباطات است/ از آقا اجازه‌ها متنفرم/ نظریه آزاداندیشی نظریه ضد پلمب کردن دهان است/ وظیفه داریم مکتب حاج قاسم را تبیین کنیم

مهندس ضرغامی گفت: امام حسین (ع) برای امربه‌معروف و نهی از منکر می‌رود و همه آیین‌ها برای برپا داری این اصل است. اما متاسفانه رفتارها، صحبت‌ها و آن چیزی که امروز نشان می‌دهیم براساس حرف و عمل امام حسین (ع)  نیست؛ اشکال این است.

به گزارش خبرنگار میراث‌آریا، مهندس سید عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با حضور در برنامه مهلا با بیان اینکه این شب‌ها متعلق به امام حسین(ع) است، موضوع جدی امروز کشور را امر به معروف و نهی از منکر عنوان کرد که به جای اتحاد،  انسجام و رو به جلو بردن جامعه، به دلیل برخی رفتارها موجب نتیجه‌های عکس شده است.

او با بیان اینکه من خودم آدم ایدئولوژیکی هستم، ادامه داد: افتخار من این است که هر چه بلد هستم  از شهید مطهری است. بر اساس نظر شهید مطهری اساس واقعیت قیام امام حسین امر به معروف و نهی منکر است، به تعبیر من امام حسین به جز زیر میز زدن بساط یزید راه دیگری نداشت.

امر به معروف و نهی ازمنکر اساس قیام امام حسین (ع)

او خواندن دو کتاب «امر به معروف و نهی ازمنکر در نهضت امام حسین (ع)» و «تحریفات عاشورا» را برای فهم شرایط امروز مفید دانست و افزود: امام حسین (ع) برای امربه‌معروف و نهی از منکر می‌رود و همه آیین‌ها برای برپا داری این اصل است. اما متاسفانه رفتارها، صحبت‌ها و آن چیزی که امروز نشان می‌دهیم براساس حرف و عمل امام حسین (ع)  نیست؛ اشکال این است.

برخورد با اصحاب قدرت و ثروت بزرگترین امربه‌معروف و نهی از منکر است

مهندس ضرغامی، تصریح کرد: وقتی به جوان امروز می‌گوییم امام حسین‌(ع) برای امربه‌معروف و نهی از منکر قیام کرد، تصویری در ذهن دارد که به دلش نمی‌چسبد. چون مرحله نازلی از امر به معروف و نهی از منکر را به جامعه معرفی کرده‌ایم.

او با بیان اینکه این تصویر باید اصلاح شود، ادامه داد: بزرگ‌ترین امربه‌معروف و نهی از منکر برخورد با اصحاب قدرت و ثروت است که چون با یکدیگر تقاطع پیدا می‌کنند، به تعبیر رهبر معظم انقلاب تبدیل به اژدهای هفت سری می‌شوند که به راحتی نمی‌شود با آنها مقابله کرد.

مهندس ضرغامی با اشاره به اینکه امروز «عالم متهتک» و «جاهل متنسک» در جامعه بسیار داریم، ادامه داد: برخی از این‌افراد عالم هم نیستند، اگر ذره‌ای سواد داشته باشند حرف زدنشان بسیار متفاوت است. ما شخصیت‌های هیبریدی داریم که ترکیبی از «عالم متهتک» و «جاهل متنسک» است.

او به تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر استفاده از لسان قوم و اهمیت تبیین حرف‌های ایشان برای جوانان امروز اشاره کرد و افزود: مزاحم کسی که بلد است با لسان قوم تبیین کند، نشوید و او را تکفیر نکنید.

برخورد با اصحاب قدرت و ثروت بزرگترین امر به معروف و نهی از منکر است/ امربه معروف و نهی از منکر از جنس ارتباطات است/ از آقا اجازه‌ها متنفرم/ نظریه آزاداندیشی نظریه ضد پلمب کردن دهان است/ وظیفه داریم مکتب حاج قاسم را تبیین کنیم

امربه‌معروف و نهی از منکر از جنس ارتباطات است

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی جنس امربه‌معروف و نهی از منکر را از جنس ارتباطات و رابطه اجتماعی عنوان کرد که ارتباط موفق باید دریافت و موجب تغییر رفتار شود.

مهندس ضرغامی با بیان اینکه ارتباط با نسل جدید قطع است و بعضاً حرف‌های ما را نمی‌فهمند، ادامه داد: برای مسائل اجتماعی ذره‌بین و شاقول سم است و باید مسائل اجتماعی را به نحو دیگری بررسی و مطالعه کرد.

متفاوت حرف زدن شجاعت می‌خواهد

مهندس ضرغامی با بیان اینکه متفاوت حرف زدن شجاعت می‌خواهد، ادامه داد: به اعتقاد رهبری تحول در جوامع حتمی است و اتفاق می‌افتد، شما باید تحول را مدیریت کنید و جلوی تحول نمی‌توانید بایستید.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، افزود: در بخش عظیمی از نظام مدیریتی دنبال رزومه‌سازی هستیم و چشم‌هایمان را می‌بندیم. برای همین در تحول دچار چالش هستیم.

تلورانس فضای مجازی باید بازتر از رسانه ملی و سینما باشد

مهندس ضرغامی درباره تولید و پخش سریال‌های شبکه نمایش خانگی از صدا و سیما گفت: من تمامی سریال‌های پلتفرم‌های مختلف را دیده‌ام و برجستگی‌های آن‌ها را دیده و اعلام کرده‌ام. این سریال‌ها با استاندارد رسمی صداوسیما هم‌خوانی ندارد. می‌خواهم از مدیران صداوسیما دفاع کنم. تلورانس رسانه‌ ملی به دلایل مختلف و مخاطب گسترده، بسته‌تر از تمامی رسانه‌هاست.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: این موضوع تنها به دین مربوط نیست، بحث قومیت‌ها و استفاده از لهجه‌ای خاص در یک سریال طنز که از صداوسیما پخش می‌شود، ممکن است زمینه‌ مشکلات امنیتی را ایجاد کند، اما در سینما حساسیت‌ها کاهش پیدا می‌کند.

مهندس ضرغامی افزود: تلورانس سینما باید بازتر از صداوسیما و تلورانس فضای مجازی هم به مراتب بازتر از سینما باشد. زیرا کسی که دائم با تلفن همراه خود سر و کار دارد، همه چیز در اختیارش است.

حکمت، گمشده امروز/ مدارا اساس حکمرانی و حکمت است

مهندس ضرغامی حکمت را گمشده امروز دانست و افزود: بر اساس حدیث مشهور پیامبر مدارا اساس حکمت است. یعنی زمانی که حکمت را می‌پذیریم باید مدارا کنیم و این جزو حکمرانی محسوب می‌شود.

پلمب نکنیم!

مهندس ضرغامی درباره پلمب کردن هتل‌ها و تأسیسات گردشگری گفت: همه استدلال ما این است که وقتی یک هتل یا یک مجموعه اقامتی را پلمب می‌کنیم، برای تعداد زیادی از مسافران ایجاد مشکل می‌شود. برای همین مخالف پلمب کردن هتل‌ها و مجموعه‌های اقامتی هستیم و باید برای اجرای قانون حجاب و عفاف در این مجموعه‌ها سراغ راهکارهای دیگری برویم.

او با اشاره اینکه علاوه بر اماکن، نباید دهان‌ها هم پلمب شود، تصریح کرد: نظریه آزاداندیشی نظریه‌ ضد پلمب کردن دهان است. فرمایش مقام معظم رهبری در این زمینه را باید عمل کنیم و به آزاداندیشی احترام بگذاریم.

صبحانه‌های کاری مفید است/ عشق من گفت‌وگو و شنیدن است

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به صبحانه‌هایی که پیش از دوره وزارت برگزار کرده است، گفت: عشق من گفت‌وگو و شنیدن است. صبحانه‌ها برای من فایده داشت و قرائت آن آدم‌هایی که من نسبت به ‌آن‌ها پیش ذهنیت دارم، مشخص می‌کرد که آن‌ها از وقایع جامعه چه روایتی می‌کند. تجربه مدیریتی در جاهای مختلف دارم و به عنوان مسئول بالا در کشور باید قرائت و روایت‌های مختلف را متوجه بشوم. بعضی از قرائت‌ها را هم خدمت رهبر معظم انقلاب ارائه می‌کردم.

مهندس ضرغامی با اشاره به صبحانه‌های خود با مسعود کمیایی، تصریح کرد:  اگر 10 فیلم در سینمای دینی ساخته شده باشد یکی از آن‌ها را مسعود کمیایی ساخته است. فیلم سفر سنگ از جمله فیلم‌هایی بود که ممنوع بود و من آن را نشان دادم. این فیلم انقلاب، دین، نمادها و آیین‌های دینی را نشان داد یکی از بهترین فیلم‌هایی است که ساخته شده است.

برخی‌ها مدام می‌گویند «آقا اجازه» اما در عمل پایبند نیستند

ضرغامی با اشاره به آقا اجازه‌ها تصریح کرد: بارها گفتم از آقا اجازه‌ها متنفر هستم. برخی‌ها مدام می‌گویند «آقا اجازه»، اما در عمل به حرف‌های آقا پایبند نیستند. محکمات رهبری را کنار می‌گذارند و متشابهات را می‌گیرند و به آن‌ها رنگ و لعاب می‌دهند و همان را ملاک قرار می‌دهند.

او ادامه داد: من از منوچهر آتشی که عضو کانون نویسندگان بود در همایش چهره‌های ماندگار تجلیل کردم اما به من هجمه وارد کردند. او در یک کاغذ به من یادداشتی داده بود که درباره جمهوری اسلامی ایران حرف‌های جالبی زده بود. آیا خیلی از مدعیان حاضرند چنین حرفی را بزنند؟ این موضوع را خدمت حضرت آقا توضیح دادم و ایشان از انجام این کار من راضی بودند.

ضرغامی تصریح کرد: البته همیشه این‌طور نبود که رهبری با اقدامات من موافق باشند. با ایشان درباره برخی از موضوعات بحث می‌کردم؛ برخی مواقع با بزرگواری قبول می‌کردند و برخی اوقات قبول نمی‌کردند و من را نقد می‌کردند.

مهندس ضرغامی درباره حاج قاسم سلیمانی گفت:‌ من افتخارم هم‌نشینی با حاج قاسم بود به خصوص زمانی که مسئولیت داشتند. ایشان یک شورایی داشتند و موضوعات سیاسی اجتماعی در آن مطرح می‌شد. من و شش نفر دیگر عضو بودیم و سردار سلیمانی را مرتب می‌دیدیم.

او ادامه داد: حاج قاسم همانی بود که بعدا زیاد گفته می‌شد و می‌گفت همه باید با هم باشیم. می‌گفت این‌ها دختران ما و بچه‌های خودمان هستند؛ آن بدحجاب هم تربیت شده‌ خود ماست. دو نگاه در این زمینه وجود دارد. یکی می‌گوید «من از شما متنفرم» و دیگری می‌گوید این بچه‌ خودمان است. به خاطر همین تفاوت بود که عده‌ای می‌گفتند ما در مسائل فکری مکتب حاج قاسم را قبول نداریم. ولی اعتقاد ما این است که حاج قاسم یک شخصیت جامع است و مکتب او باید تدریس شود.

نظام اداری ما پوسیده و انجام کارهای خوب متوقف شده است

وزیر میراث‌فرهنگی گفت: حاج قاسم وقتی در مدیریت به نتیجه‌ای می‌رسید محکم عمل می‌کرد. امروز یکی از مشکلات ما در کشور که من مرتب درباره آن حرف‌ می‌زنم، نظام اداری پوسیده است که جلوی انجام کارها را می‌گیرد. خیلی کارهای خوب الان متوقف شده است. به مسئول کار می‌گوییم چرا این کار را انجام نمی‌دهید؟ می‌گوید اگر من این کار را انجام بدهم، همین فردا من را دستگیر می‌کنند.

مهندس ضرغامی اظهار کرد: حاج قاسم در کارهایش موفق بود، همین موضوع را باید در مکتب حاج قاسم در نظر گفت و در مدیریت لحاظ کرد. باید به مدیران باسابقه اعتماد کنیم و به آن‌ها بگوییم بروید کارها را راه بیندازید. البته هنوز نتوانستیم این کار انجام دهیم.

برخی فکر می‌کنند صبح تا شب دارم توییت می‌زنم!

عضو شورای‌عالی فضای مجازی درباره توییت‌هایش گفت: برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی پشت تریبون می‌گویند «آقای ضرغامی شما به جای اینکه وقت بگذاری و توییت بنویسی بروید به گردشگری برسید». من صبح تا شب دارم کارم را انجام می‌دهم و وقتی سفر استانی می‌روم ساعت چهار صبح بیدار می‌شوم تا 12 شب در استان هستم. خسته هم نمی‌شوم. اگر جایی در مسیر چند ساعته توییتی به ذهنم می‌آید، در عرض چند دقیقه می‌نویسم. در شبکه‌های اجتماعی ایرانی هم هستم. اما مخاطب من در شبکه‌های خارجی هم حضور دارد و به همین دلیل باید از شبکه‌های اجتماعی خارجی استفاده کنم.

پای نظام جمهوری اسلامی هستیم

وزیر میراث‌فرهنگی بیان کرد: برخی بعد از اغتشاشات سال گذشته فکر کردند جمهوری اسلامی رفتنی است و هورا کشیدند و به اپوزیسیون امید بستند! اما بعد از چند ماه دیدند همین اپوزیسیون عرضه اداره جمع خودش را هم ندارد؛ چه برسد به مملکت داری!

مهندس ضرغامی ادامه داد: جمهوری اسلامی آمده که بماند و نوکری مردم را بکند. حالا برخی می خواهند ناراحت باشند! ما هم پای نظام هستیم. در دوازده فروردین امسال در توییتر نوشتم «جمهوری اسلامی ایران مبارک، ما آمدیم که بمانیم و بدانند که نمی رویم.» در کلی کامنت، تمام پدر و مادر من را یاد کردند و این قدر این کار لذت داشت که من روی یک عده معاند و ضد انقلاب را کم کردم.

فاتحه خواندن برای اموات مگر اجازه می‌خواهد؟

مهندس ضرغامی درباره مرحوم شجریان گفت: به مزار فردوسی رفتم و مزار مرحوم شجریان نیز در مسیر آرامگاه فردوسی قرار داشت و بر سر مزار آن مرحوم فاتحه خواندم. فاتحه خواندن برای اموات اجازه نمی‌خواهد.

رییس اسبق رسانه ملی افزود: در زمانی که صدا و سیما بودم مرحوم شجریان یک بار نامه‌ نوشت و درخواست کرد آثارش را پخش نکنند. من هم زیر نامه او نوشتم عین درخواست آقای شجریان انجام شود.

وزیر میراث‌فرهنگی تصریح کرد: بعضی‌ها توقعاتی درباره ربنای او داشتند. اگر ایشان به من یادداشت می‌نوشت و می‌گفت در رابطه با ربنای من این طور نیست و می‌توانید پخش کنید، من وظیفه داشتم درخواستش را بررسی کنم. اما متأسفانه آقای شجریان در بحبوحه حوادث 88 وقتی به خارج از کشور رفت، شبکه‌های خارجی فارسی زبان درباره او شیطنت کردند.

‌تمام چهره‌های هنری سرمایه‌های کشور هستند

او ادامه داد: یک تعبیری دارم با عنوان «ریزش رویش‌ها». حضرت آقا می‌فرمایند که اگر ما ریزش داریم، ولی مقابلش رویش داریم که این حرف کاملاً درست است. اما من یک اعتقاد دیگر هم دارم که باید مراقب ریزش رویش‌ها باشیم که رویش‌ها هم مرتب دچار ریزش نشوند.

مهندس ضرغامی تصریح کرد: چهره‌ها و سلبریتی‌ها سرمایه‌ نظام هستند. آن‌ها متعلق به نظام و پشتوانه هنر هستند. گاهی اوقات برخی از آن‌ها حرف‌هایی را می‌زنند و من به آن‌ها خرده می‌گیرم و می‌گویم اگر می‌خواهید انتقاد کنید چارچوبی وجود دارد. باید این چارچوب‌ها نگه داشته شود.

به آدم‌هایی که اشتباه کردند فرصت بازگشت دهیم

او ادامه داد: حر جلوی حق ایستاد اما یک فرصت پیدا کرد و برگشت. به حر فرصت داده شد. آیا امروز فرصت می‌دهیم که شخصی برگردد؟ ما استاد فرصت سوزی هستیم! بالاتر از این بود که آب را روی بچه‌های امام حسین (ع) بست؟ اما فرصت پیدا کرد. به آدم‌ها فرصت بدهیم تا آن کسی که اشتباه کرده و می‌خواهد برگردد، بتواند.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.