اخبار صنعت گردشگری

اخبار صنعت گردشگری

واکنش کارگروه صیانت از وسایل نقلیه تاریخی به اقدام غیر حرفه ای فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی

واکنش کارگروه صیانت از وسایل نقلیه تاریخی به اقدام غیر حرفه ای فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی

به گزارش میراث آریا، امید شریفی سخنگوی کارگروه شناسایی و صیانت از وسایل نقلیه تاریخی، در گفت‌وگویی با اشاره به انتشار پیش نویس اصلاحیه دستورالعمل کارگروه شناسایی و صیانت از وسیله های نقلیه تاریخی در کمیسیون زیربنایی صنعت و محیط زیست هیأت دولت در صفحه رسمی فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی به منظور رفع ابهامات و نگرانی های مخاطبان این حوزه و اطلاع رسانی صحیح، در خصوص جلسه اخیر کمیسیون زیربنایی صنعت و محیط زیست هیأت دولت با موضوع اصلاحیه دستورالعمل کارگروه شناسایی و صیانت از وسیله های نقلیه تاریخی، توضیحاتی را ارائه کرد.

او در این خصوص گفت: این سند به منظور اصلاح، بررسی و چانه زنی در دستور کار هیأت دولت قرار داشت و انتشار آن قبل از تصویب، با اصول اولیه مدیریتی مغایرت دارد.

شریفی، تصریح کرد: با توجه به این موضوع، جهت تنویر افکار عمومی و اطلاع رسانی به مخاطبان و همچنین مالکان وسایل نقلیه تاریخی که با علاقه و عشق وافر، بخشی از سرمایه و تاریخ فرهنگی – صنعتی معاصر کشورمان را پاسداری می کنند، ناگزیر توضیحاتی را در این خصوص به اطلاع عموم می رسانم.

سخنگوی کارگروه شناسایی و صیانت از وسایل نقلیه تاریخی در ادامه اظهار داشت: در حال حاضر فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی هیچ گونه مجوز و مستندات قانونی برای فعالیت در حوزه وسایل نقلیه کلاسیک و تاریخی ندارد و در حال حاضر یکی از تشکل های تخصصی حوزه اتومبیلرانی و وسایل نقلیه گردشگری وابسته به کانون جهانگردی و اتومبیلرانی که با استناد به اساسنامه این کانون تشکیل شده است به عنوان نماینده انحصاری فدراسیون بین المللی وسایل نقلیه تاریخی (FIVA) در ایران شناخته می شود و زیر نظر کانون به صورت رسمی در این حوزه فعالیت می کند.

همچنین طبق اعلام فدراسیون بین المللی وسایل نقلیه تاریخی (FIVA)، صرفاً نماینده انحصاری آن فدراسیون در ایران مجاز به استفاده از لوگوی این نهاد بین المللی است و استفاده فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی از لوگوی فیوا در پوسترها، پرچم ها، اوراق اداری و … به دلیل عدم عضویت قانونی فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی در FIVA، تخلف آشکار است که به دوستان توصیه می کنیم از ادامه این روند جلوگیری کنند.

شریفی ادامه داد: ظاهراً مسئولین فدراسیون که ادعای قدمت و فعالیت ۳۰ ساله در حوزه وسایل نقلیه تاریخی را دارند، فراموش کرده اند که سال ۱۳۷۰ طی تفاهم و توافق میان وزارتخانه ارشاد و سازمان تربیت بدنی وقت، به عنوان مسئول اجرای بخشی از فعالیت های این کانون آن هم صرفاً در حوزه ورزشی ، فعالیت خود در داخل کشور را آغاز کرده اند.

او خاطر نشان کرد: طبق همین تفاهم که اساس تشکیل فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی بود، مقرر شده است از تاریخ این تفاهم (سال ۱۳۷۰) فعالیت های ورزشی و مسابقات قهرمانی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در داخل کشور توسط فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی صورت گیرد.

شریفی با اشاره به قدمت و سابقه کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در حوزه خودروهای کلاسیک و تاریخی، یادآور شد: اولین رویداد داخلی خودروهای کلاسیک در کشور، در سال ۱۳۴۲ توسط کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در پیست قلعه مرغی تهران و با عنوان “مسابقات تاریخی و کلاسیک” برگزار شد و همچنین اولین فعالیت ایران در رویدادهای بین المللی حوزه خودروهای کلاسیک و تاریخی به سال ۱۹۹۷ میلادی و برگزاری رالی پکن – پاریس باز می گردد که کانون جهانگردی و اتومبیلرانی با اعزام ۳ تیم در این دوره از مسابقات، شرکت کرد.

سخنگوی کارگروه شناسایی و صیانت از وسایل نقلیه تاریخی، مجدداً تأکید کرد: طبق مستندات قانونی داخلی و بین المللی، ورود فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی به کلیه فعالیت های غیر ورزشی مرتبط با حوزه خودروهای تاریخی (بالای۳۰ سال) منافی رفتار حرفه ای و شرح وظایف اصلی این فدراسیون که همان موضوعات ورزشی و فعالیت های قهرمان پروری است، می باشد.

او با اظهار تأسف در خصوص عملکرد غیر حرفه ای فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی، گفت: در این شرایط این سوال مطرح می شود که آیا تمام روایات دست اندرکاران فدراسیون از تفاهمات و توافقات جلسات اینگونه وارونه و تحریف می شود ؟

شریفی تصریح کرد: صرفا جهت اطلاع علاقمندان عرض می کنم که به پیشنهاد نمایندگان کانون جهانگردی و اتومبیلرانی و با تدبیر ریاست محترم جلسه کمیسیون و همچنین موافقت اکثریت اعضا ، اصلاح آیین نامه کارگروه شناسایی و صیانت از وسیله های نقلیه تاریخی به کمیسیون تخصصی مربوطه ارجاع تا ضمن رعایت هرچه بیشتر منافع مالکین و کاربران وسایل نقلیه تاریخی (بالای ۳۰ سال) با ارائه مستندات و ادله قانونی ، موارد بی پایه و اساس مطرح شده از سوی فدارسیون موتورسواری، پاسخ داده شود .

شریفی در پایان گفت: امیدواریم با همراهی اعضای کارگروه شناسایی صیانت از وسیله های نقلیه تاریخی، حمایت های بخش دولتی و همکاری مالکان و مجموعه داران، به زودی تمامی مشکلات و موانع موجود، برداشته شود تا بتوان از این سرمایه های ملی بیش از پیش نگهداری و صیانت کرد.

به گزارش میراث آریا، اعضای کارگروه شناسایی و صیانت از وسایل نقلیه تاریخی را وزارتخانه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، صنعت، معدن و تجارت، ورزش و جوانان، سازمان حفاظت از محیط زیست، پلیس راهور فراجا و کانون جهانگردی و اتومبیلرانی تشکیل می‌دهند.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.