اخبار صنعت گردشگری

اخبار صنعت گردشگری

رنگین کمانی از ادیان دنیا در ایران/ برپایی جشن میلاد مسیح(ع) در کلیساهای کشورمان

رنگین کمانی از ادیان دنیا در ایران/ برپایی جشن میلاد مسیح(ع) در کلیساهای کشورمان

به گزارش میراث آریا، تاریخ دقیق ولادت عیسی مسیح در هیچکدام از متون تاریخی ذکر نشده است و با توجه به نبودن اطلاعات کافی در این باره، پژوهشگران با تحلیل حوادث گذشته، تاریخ میلاد مسیح را ۲۵ دسامبر سال یکم میلادی برابر با چهارم دی (و در سال‌های کبیسه پنجم دی) در آغاز تاریخ میلادی تخمین زده‌اند. متناسب با این تاریخ، حضرت عیسی مسیح، ۶۲۲ سال قبل از هجرت حضرت محمد (ص)، در بیت لحم واقع در فلسطین به دنیا آمد. برخی از مورخان نیز تاریخ میلاد مسیح را برابر با هفتم ژانویه همان سال می‌دانند.

زندگینامه عیسی مسیح (ع)

حضرت عیسی مسیح (ع) فرزند حضرت مریم است. حضرت مریم در زندگی خود هرگز همسری نداشت به همین علت تولد حضرت عیسی (ع) یکی از معجزات الهی به شمار می‌رود. عیسی مسیح بعد از تولد خود در گهواره لب به سخن گشود تا مادر مقدس خود را از تهمت‌های مردم مبرا کند و پیامبری خود را به همگان بشارت دهد. حضرت مسیح (ع) از ۳۰ سالگی به پیامبری برگزیده شد و در طول دوران زندگی خود به پرستش خدای یکتا، راهنمایی مردم و شفای بیماران مشغول بود؛ همین امر باعث شده بود که حضرت عیسی (ع) پیروان زیادی داشته باشد. در بین این افراد، به دوازده نفر از پیروان نزدیک و خاص ایشان حواریون می‌گفتند. پس از مدتی سران یهود که از محبوبیت عیسی مسیح در بین مردم هراس داشتند و موقعیت خود را در خطر می‌دیدند، تصمیم به کشتن او گرفتند. بنا بر منابع تاریخی به خواست خداوند حضرت عیسی مسیح (ع) به آسمان‌ها عروج کرد و یهودیان به اشتباه فردی شبیه به وی را به صلیب کشیدند.

خانواده حضرت عیسی

در قرآن کریم ۳۵ بار نام حضرت عیسی مسیح (ع) به نام «عیسی بن مریم» ذکر شده است و همین نام نشان دهنده این است که حضرت عیسی (ع) پدر نداشتند و ایشان از مادری پاک و مقدس که هیچگاه ازدواج نکرده است، متولد شده است. برخی منابع تاریخی یوسف نجار یا داعیه الوهیت را پدر عیسی مسیح (ع) می‌دانند که متناسب با آیات قرآن این ادعا نادرست است.

کتاب حضرت عیسی (ع)

کتاب آسمانی حضرت عیسی (ع) انجیل نام دارد و از چهار کتاب مَتّی، مَرقُس، لوقا و یوحنّا تشکیل شده است که توسط شاگردان و یاران نزدیک حضرت عیسی مسیح (ع) نوشته شده‌اند. این کتاب‌ها دربردارنده تعالیم، سخنان و شیوه زندگی عیسی بن مریم (ع) هستند. در ابتدا کتاب‌های انجیل بی شماری وجود داشت ولی پس از مدتی کلیسا تصمیم گرفت از بین این انجیل‌ها آنهایی که مورد پذیرش همگان هستند را به عنوان انجیل انتخاب کند و به این ترتیب چهار انجیل متّی، مَرقُس، لوقا و یوحنّا برگزیده شدند. مسیحیان در مراسم‌های روز یکشنبه هر هفته که در کلیساها برگزار می‌کنند بخش‌هایی از انجیل را می‌خوانند.

تاریخ میلاد مسیح (ع) به شمسی

هموطنان مسیحی کشورمان امروز (۲۵ دسامبر) در مراسم مذهبی کلیسا‌ها سالروز میلاد حضرت عیسی مسیح (ع) را جشن می‌گیرند.

ایام ۱۲‌روزه کریسمس یا نوئل با سالروز میلاد حضرت مسیح (ع) در ۲۵ دسامبر آغاز می‌شود و تا جشن خاج‌شویان (آیین غسل تعمید) در روز ۶ ژانویه در برخی از استان‌های کشور ادامه خواهد داشت، هرچند برگزاری کریسمس بنا به سنت و رسم و رسوم آنان، تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارد. آمارها تعداد مسیحیان ساکن در ایران را بیش از ۱۵۰ هزار نفر اعلام می‌کند که به ۲ شاخه ارمنی و آشوری تقسیم می‌شوند و هر سال جشن میلاد مسیح (ع) از سوی آشوریان، جشن غسل تعمید از سوی ارامنه و جشن سال نو میلادی هم به صورت مشترک برگزار می‌شود.

کریسمس و همسایه‌های مرکزی ایران

در آخرین روز‌های ماه دسامبر، ساکنان منطقه ارمنی‌نشین جلفای اصفهان برای رسیدن سال نوی میلادی آماده می‌شوند؛ خیابانی که با مغازه‌های رنگارنگ و چراغ‌های روشن و تزئینات ویژه خودنمایی می‌کند و شور و حال عکس گرفتن با بابانوئل و درخت کریسمس در میان دیگر مردم شهر هم دیده می‌شود. کلیسای تاریخی وانک اصفهان اصلی‌ترین مرکز برگزاری جشن سال نو میلادی هم مهیای برگزاری جشن مسیحیان اصفهانی است. در یزد هم مجموعه‌های اقامتی مهیای میزبانی از گردشگرانی هستند که قرار است سال نو میلادی را در این شهر جهانی سپری کنند. با ثبت جهانی شهر یزد و معرفی آن به عنوان یکی از شهرهای نمایانگر سنت فرهنگی و تمدن ارزشمند، حضور گردشگران خارجی به این منطقه با افزایش قابل توجهی روبه‌رو شده است.

ردپای کریسمس در منطقه آذربایجان 

ردپای کریسمس و جشن‌های آن در شهرهای مختلف آذربایجان شرقی و غربی نیز دیده می‌شود؛ استان‌هایی که کلیساهای ثبت‌جهانی‌شده از جمله قره کلیسای ماکو، مریم مقدس تبریز و سن استپانوس جلفا را در دل خود جا داده‌اند. آذربایجان غربی به عنوان سرزمین کلیساهای تاریخی، این روزها حال و هوای عجیبی دارد، درخت‌های کاج تزیین‌شده با گوی‌های رنگی، بابانوئل‌های قرمزپوش، فروشگاه‌های شلوغ فروش تزیینات کریسمس و ریسه‌های درخشان رنگی در محله‌های ارمنی‌نشین حس‌وحال خوبی را منتقل می‌کنند.

یک کشیش کلیسادر گفت‌وگو با ما، به آداب روزه‌داری مسیحیان از چند روز قبل از برپایی جشن میلاد مسیح اشاره می‌کند و می‌گوید: ۲۵روز پیش از عید میلاد روزه‌ای در نظرگرفته می‌شود که البته اجباری نیست و اعضا برای آمادگی‌های جسمی و روحی عرفانی و دینی پذیرای این میلاد می‌شوند. این روزها حالت پرهیزی دارد که استفاده از غذاهای گیاهی مجاز است و مواد غذایی از جمله گوشت و لبنیات مصرف نمی‌شود.

داریاش عزیزیان ادامه می‌دهد: صبح امروز هم مردم در مراسم دینی کلیسای مریم مقدس حاضر خواهند شد و پس از پایان مراسم، حضور در خانه بزرگان اقوام و خانواده یا دیدار با خانواده‌هایی که عزیزی را از دست داده‌اند از مهم‌ترین آدابی است که انجام می‌شود. بعدازظهر امروز هم اتفاق جالبی که رخ می‌دهد این است که تمام اعضای کلیساها از فرق مختلف کاتولیک، شرق آشور و پروتستان همه در سالن اجتماعات حاضر خواهند شد و دید و بازدیدی خواهند داشت.کریسمس با آیین‌های ویژه‌ای به‌طور مثال آراستن یک درخت کاج، برگزاری سرودها، تئاترها و پذیرایی بابانوئل در شب میلاد مسیح آغاز می‌شود.

شمیم عود و کندر در کلیساهای شمال 

در گیلان، مازندران و گلستان هم هموطنان مسیحی مهیای برپایی اعیاد سال نو میلادی هستند. این روزها کاج‌های کوچک و بزرگ در برخی گل‌فروشی‌ها نگاه‌ها را به سمت خود جلب می‌کنند و مغازه‌های کسبه ارمنی درخشش خاصی از تزئینات جشن سال نو میلادی دارند. در گیلان، رشت و انزلی ۲ شهر مهم استان هستند که بخشی از جمعیت آنها را ارامنه تشکیل می‌دهند و به همین دلیل مردم این مناطق بیشتر از سایر شهرهای گیلان آغاز سال نو مسیحی را شاهد هستند. در کلیسای حضرت مریم انزلی این روزها صدای ناقوس بیشتر از هر زمان دیگر سال شنیده می‌شود. شمع‌ها برابر تمثال مریم مقدس و فرزندش عیسی مسیح روشن می‌شود و شمیم عود و کندر و آوای گوش نواز سرود و نیایش، به گوش می‌رسد. در مازندران هم مسیحیان ده‌ها سال است ساکن این منطقه از کشورمان هستند و برخی قبرستان‌های متعلق به آنها قدمتی برابر با ۱۵۰ سال دارند. وجود شهرک‌های گاشن در شهرستان نور و برگزاری مراسم ویژه سال نو در کلیسای آنتوان مقدس این شهرک سبب شده که عده‌ای از مسیحیان ساکن تهران و البته ساکن شهرهای مختلف مازندران، در آنجا گردهم بیایند و سال نو میلادی و تولد حضرت عیسی (ع) را جشن بگیرند. در گلستان هم کلیسای بخش قرق هر سال میزبان و محل برپایی اعیاد سال نو میلادی است.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.