اخبار صنعت گردشگری

اخبار صنعت گردشگری

آیت‌الله رئیسی در بازدید از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی:

تداوم حیات آثار فرهنگی و تاریخی در گروی بهره‌برداری صحیح از آن‌هاست/ گردشگری خانواده محور و لغو روادید گردشگری با کشورهای هدف را دنبال کنید.

تداوم حیات آثار فرهنگی و تاریخی در گروی بهره‌برداری صحیح از آن‌هاست/ گردشگری خانواده محور و لغو روادید گردشگری با کشورهای هدف را دنبال کنید

به‌ گزارش میراث‌‌آریا به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی رئیس‌جمهوری، آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی صبح امروز دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ در ادامه فرآیند نظارت ستادی به دستگاه‌های اجرایی، به محل موزه ملی ایران رفت و در جمع وزیر و مدیران وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، ضمن استماع گزارش عملکرد یکساله این مجموعه، رهنمودهایی برای ارتقای کیفی و کمی عملکرد این وزارتخانه ارائه کرد.

رئیس‌جمهوری با اشاره به سه ماموریت مهم این وزارتخانه در حوزه‌های میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، گفت: بخش میراث‌فرهنگی وظایف مهمی در زمینه شناسایی، ثبت، مرمت و نگهداری، تعیین حریم آثار و معرفی و بهره‌برداری از مواریث فرهنگی و تاریخی دارد.

او با تاکید بر اینکه اگر از آثار فرهنگی بهره‌برداری نشود، این آثار دچار میرایی خواهند شد، افزود: تداوم حیات و اثربخشی آثار فرهنگی و تاریخی در گرو بهره‌برداری صحیح و شایسته از این آثار و امکان بازدید و استفاده مردم از آن‌هاست.

تعیین حریم آثار فرهنگی باعث اختلال در کسب و کار و معاش مردم نشود

دکتر رئیسی موضوع مهم دیگر در ماموریت‌های بخش میراث‌فرهنگی را تعیین حریم عنوان و اظهار کرد: تعیین حریم آثار فرهنگی و تاریخی بسیار مهم و حساس است، اما باید مراقب بود که تعیین این حریم، اختلالی در کسب و کار و معاش مردم ایجاد نکند.

رئیس‌جمهوری در ادامه با اشاره به اهمیت موضوع حفاظت از آثار و اماکن فرهنگی و تاریخی، جذب مشارکت‌های مردمی و میدان دادن به بخش خصوصی تحت نظارت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی را راهی مناسب برای جبران کمبود نیرو در این بخش دانست.

آثار فرهنگی و تاریخی نمادهای تاریخ و تمدن غنی و کهن ملت ایران هستند

آیت‌الله رئیسی با تایید برنامه وزارت میراث‌فرهنگی برای توسعه موزه‌ها به عدد هزار، گفت: این اقدام باعث می‌شود آثار کشف شده تاریخی و فرهنگی که نمادهای تاریخ و تمدن غنی و کهن ملت ایران هستند بجای ماندن در انبارها، در معرض دید مردم و به ویژه نسل جوان باشند.

رئیس‌جمهوری یکی دیگر از موضوعات مهم در بخش میراث‌فرهنگی را معرفی مواریث فرهنگی و تاریخی دانست و گفت: مردم و نسل جوان را با به‌کارگیری راهنمایان مطلع با روایت‌های شوق‌آفرین و افتخارآمیز از میراث‌فرهنگی با تاریخ غنی و دیرین کشور آشنا کنید تا مفاهیم عالی فرهنگی به این شکل منتقل و باعث آثار فرهنگی ارزنده شوند.

تلاش برای رسیدن عدد گردشگران خارجی به ۱۵ میلیون نفر در سال

آیت‌الله رئیسی در ادامه سخنانش به بخش گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اشاره کرد و افزود: رونق صنعت گردشگری، اقتصاد گردشگری را فعال می‌کند و در کنار گردش مالی قابل توجه و ظرفیت‌های فراوان برای ایجاد اشتغال، بار فرهنگی عظیمی نیز دارد.

او با تاکید بر وجود ظرفیت‌های فراوان برای رسیدن عدد گردشگران خارجی به ۱۵ میلیون نفر در سال اظهار کرد: گردشگری خانواده محور، لغو روادید گردشگری با کشورهای هدف، تسهیل و حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بخش گردشگری با اعطای تسهیلات و امکانات از جمله اقدامات لازم برای توسعه و رونق گردشگری است.

حمایت از متقاضیان فعالیت در بخش گردشگری را تا رسیدن به بهره‌برداری ادامه دهید

رئیس‌جمهوری با تاکید بر لزوم اصلاح روند و فرآیند سرمایه‌گذاری در گردشگری، از مسئولان گردشگری خواست در حمایت از متقاضیان فعالیت در این بخش، به اعطای مجوز بسنده نکرده بلکه با رفع موانع تا رسیدن به نقطه بهره‌برداری از آنان حمایت کنند.

آیت‌الله رئیسی توانمندی‌های کشور در حوزه‌های سلامت، کارخانه‌های عظیم و منحصر بفرد در صنایع بزرگ، و همچنین وجود مناطق خاص جغرافیایی مثل جزایر هرمز، آشوراده و سواحل مکران را دارای ظرفیت‌های بسیار مناسب برای ایجاد مناطق ویژه گردشگری و طبیعت‌گردی دانست و خاطرنشان کرد: مردم از این دولت انتظار انجام یک کار معمولی ندارند، بلکه انتظار دارند با استفاده از همه تجربیات پیشین یک حرکت جهشی انجام شود تا اقتصاد گردشگری جهش یافته و یاریگر دیگر بخش‌های اقتصادی نیز باشد.

برای قدر نهادن به هنر و مهارت فعالان صنایع دستی مدارکی تهیه و به آنان اعطا شود

رئیس‌جمهوری در ادامه به ماموریت‌های بخش صنایع‌دستی این وزارتخانه اشاره کرد و با تاکید بر شعار «هر خانه یک کارگاه» گفت: بنابر گزارش‌ها بیش از ۷۰ درصد فعالان بخش صنایع‌دستی را بانوان تشکیل می‌دهند که جمع زیادی از آنان سرپرست خانوار نیز هستند. در وهله اول شایسته است در ازای میزان مهارت و هنر آنان مدارکی تعیین، تهیه و به آنان اعطا شود تا به نوعی هنر و مهارت ایشان قدر نهاده شود.

آیت‌الله رئیسی همچنین برنامه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای رساندن تعداد بازارچه‌های صنایع دستی از ۵۰۰ بازار فعلی به هزار بازار را هدف‌گذاری شایسته‌ای توصیف کرد و افزود: استانداری‌ها و شهرداری‌ها برای ایجاد بازار، پرداخت تسهیلات و تحت پوشش بیمه قرار دادن فعالان صنایع‌دستی اقدامات لازم را به عمل آورند و توامان برای بازاریابی داخلی و خارجی این محصولات تلاش کنند.

تلفیق صنایع‌دستی با دستاوردهای دانش‌بنیان برای خلق آثار ماندگارتر و ارزشمندتر

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه همه دستگاه‌های کشور موظف هستند برای هدیه دادن، صنایع‌دستی هنرمندان ایرانی را در اولویت قرار دهند، اظهار کرد: به شرکت‌های دانش‌بنیان برای فناوری پایه شدن بخش‌های مختلف وزارتخانه از جمله صنایع‌دستی میدان عمل دهید. تلفیق صنایع‌دستی با دستاوردهای علمی و دانش‌بنیان می‌تواند به ماندگارتر و ارزشمندتر شدن صنایع‌دستی کمک کند.

ضرورت حمایت از فعالان بخش گردشگری برای جبران خسارات ناشی از شیوع کرونا

آیت‌الله رئیسی در ابتدای سخنان خود با تبریک هفته گردشگری و قدردانی از زحمات تلاش‌گران این بخش گفت: با توجه به اینکه بخش گردشگری یکی از بخش‌هایی بود که از شیوع کرونا بیشترین آسیب را دید، لازم است حالا و پس از مهار شیوع این بیماری به شکلی شایسته مورد حمایت قرار گیرد تا خسارات آن جبران شود.

رئیس‌جمهوری در ابتدای ورود خود به مجموعه موزه ملی ایران، از بخش‌های مختلف این موزه بازدید کرد.

پیش از سخنان رئیس‌جمهوری نیز وزیر و ۴ تن از معاونان وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در سخنانی به تشریح عملکرد یکساله مجموعه خود پرداختند.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.