اخبار صنعت گردشگری

اخبار صنعت گردشگری

مشارکت مردم مشهد در پویش «همه خادم‌الرضاییم» / حس خوب میزبانی از زائران

مشارکت مردم مشهد در پویش «همه خادم‌الرضاییم» / حس خوب میزبانی از زائران

به گزارش میراث آریا، زائران امام رضا(ع) شایسته احترام و سزاوار تکریم هستند و مجاوران امام رئوف هم میزبانی شایسته را یک رسالت برای خود می‌دانند، تا زائرانی که از راه‌های دور و نزدیک برای عرض ارادت و عزاداری به مشهدالرضا می‌آیند، زیارتی خاطره‌انگیز را تجربه کنند.

طی سالهای اخیر در دهه پایانی ماه صفر و در جاده های منتهی به مشهد مقدس جلوه‌ها و صحنه‌های زیبایی از ارادت و عشق خدمتگزاران و زائران به ساحت مقدس اهل بیت(ع) خلق شده اما از آنجایی که طبق پیش بینی ها دهه آخر صفر امسال شاهد ورود حدود ۷ تا ۸ میلیون زائر خواهیم بود پویش های مردمی متعددی شکل گرفته و مجاوران و همسایگان باوفای امام رضا(ع) هم برای تامین ظرفیت اسکان زائران، مسئولانه پای کار آمده‌اند.

ساکن محله طلاب، میزبان زائران آقا

خانم قربانی یکی از بانوان مشهدی ساکن محله طلاب است که برای میزبانی از زائران امام رضا(ع) در این ایام اعلام آمادگی کرده است؛ او که انگیزه‌اش را از این کار ثواب و خشنودی آقا امام رضا(ع) عنوان میکند، در ادامه با لحنی که سرشار از اشتیاق خدمت است، می‌گوید: سالهای قبل هم در مواقعی که تعداد زائران مشهد زیاد بود وقتی در حرم یا خیابانهای اطراف، زائری می‌دیدم که برای اسکان به مشکل خورده، از آنها دعوت میکردم میهمان خانه ما باشند.

۱۵ زائر دزفولی، مهمان خانواده قربانی

این بانوی نیکوکار در ادامه صحبت‌هایش می‌گوید: این زائران، در واقع مهمان آقا امام رضا هستند و خدا را شاکرم افتخار خدمت به آنها برایم فراهم شده، امشب هم میهمانان خانه ما ۱۵ زن و کودک دزفولی هستند و با فرزندانم مشغول مرتب کردن وسایل میزبانی هستیم.

مهمان‌نوازی دانیال در محله یوسف‌زاده

دانیال فتحی جوان ۳۰ ساله اهل مشهد نیز از دیگر میزبانان زائران دهه آخر صفر است. او نیز سال‌های قبل زائرانی که برای پیدا کردن محل اقامت مشکل داشتند را برای اسکان به خانه دعوت می‌کرده تا با کمک مادرش خاطره خوشی از زیارت مشهد برای آنها به جا بگذارد.

وقتی در مورد انگیزه اش از این میزبانی می‌پرسم می‌گوید: نیتم کمک به هم نوعانی است که در شهر امام هشتم به حمایت ما نیاز دارند، چون مشهد یک شهر زیارتی است و ماجرایش با همه جا فرق میکند. دانیال که ساکن محله یوسف‌زاده است، می‌گوید: ما وسع مالی چندانی نداریم و همه دارایی‌مان، همین خانه‌ای است که می‌توانیم آن را در خدمت زائران آقا بگذاریم تا غصه اسکان و جای خواب نداشته باشند.

وقتی اسم امام رضا می‌آید…

نگاهی به لیست افرادی که برای اسکان زائران دهه آخر صفر اعلام آمادگی کرده اند، می اندازم، آقای عدالتیان شهروندی است که نام حسینیه محبان رسول در محله مهر مادر را ثبت کرده است. شماره اش را میگیرم و درباره انگیزه اش از این کار میپرسم؛ با صدایی که صفا و صداقت همسایگی امام رئوف در آن موج میزند، پاسخ میدهد: واقعیت اینکه ما روی پشت بام حسینیه چهار سوییت ۶۰ متری ساخته ایم و تصمیم گرفتیم امسال میزبان زائران امام رضا باشیم؛ اصلا وقتی اسم امام رضا وسط بیاید هرچه داشته باشیم در خدمت مهمانان آقا قرار میدهیم.

آقای عدالتیان ادامه می‌دهد: «راستش را بخواهید قبلاً با خودم فکر میکردم ما مشهدیها وظیفه‌ای در مقابل زائران نداریم و افراد باید قبل سفر به مشهد، فکر جای اسکان‌شان را بکنند اما وقتی به سفر اربعین رفتم و میزبانی بی نظیر و از دل و جان عراقیها را دیدم فکرم خیلی عوض شد، با خودم گفتم ما که همسایه امام رضا هستیم چرا نباید اینطور باشیم؟»

مشهد خانه توست…

فرهنگ میزبانی مجاوران آقا از زائران، کم‌کم دارد جای خودش را در دل و جان و خانه‌های مشهدی‌ها باز می‌کند. این همان آرزوی زیبایی است که سالهاست همه داشته‌ایم و حالا با پویش‌هایی همچون «همه خادم‌الرضاییم»، «هم‌محله‌ای امام رضا» و «مشهد خانه توست» دارد محقق می‌شود.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.