اخبار صنعت گردشگری

اخبار صنعت گردشگری

وزیر جهاد کشاورزی:

اقتصاد آینده روستا به سوی گردشگری کشاورزی می‌رود.

اقتصاد آینده روستا به سوی گردشگری کشاورزی می‌رود

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از ایرنا، سیدجواد ساداتی‌نژاد امروز شنبه ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ اظهار کرد: با تغییرات اقلیم، خشک‌سالی در برخی مناطق بروز می‌کند و صنعت کشاورزی اقتصاد خود را از دست می‌دهد که یکی از عوامل مهم مهاجرت از روستا به شهر است و بسیاری از روستاهای ایران هم به همین دلیل از سکنه خالی شده‌اند.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: تغییر اقلیم و خشک‌سالی در روستا منجر به کاهش دبی قنات شده و چندین رشته قنات در روستا کاملا خشک می‌شود، به تبع روستایی از نظر اقتصادی و درآمدی نمی‌تواند آنجا زندگی کند، در این حالت بهترین راه که می‌توان روستایی را در محل زندگی خود نگه داشت تا منطقه از سکنه خالی نشود، توسعه گردشگری روستایی به عنوان مکمل کشاورزی است که می‌تواند خلا ایجاد شده در اقتصاد کشاورزی را جبران کند.

ساداتی‌نژاد به تجارب توسعه گردشگری کشاورزی در جهان اشاره کرد و افزود: در این نوع گردشگری جذابیت زندگی روستایی، کشاورزی و روستایی در کنار تولید باعث می‌شود سکونت در روستا استمرار پیدا کند، بنابراین گردشگری روستایی نقش بسزایی در حفظ روستا و تداوم تولید دارد.

او اضافه کرد: در یک سال گذشته با وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در زمینه توسعه گردشگری روستایی یکی دوبار نشست و گفت‌وگو داشتیم تا کارهای مشترکی را در حوزه کشاورزی و گردشگری کشاورزی شروع کنیم، ایشان هم با علاقه‌مندی این موضوع را پی‌گیری کردند و ساز و کاری را هم طراحی شد، اکنون مجوز گردشگری کشاورزی هم صادر می‌شود، یک سری مجوز هم اعطا شده است.

ساداتی‌نژاد خاطرنشان کرد: در وزارت جهاد کشاورزی، اداره‌کل توسعه پایدار و محیط‌زیست متولی حوزه گردشگری کشاورزی است که به زودی نشست‌های تخصصی در این زمینه هم برگزار خواهد شد. این حوزه ظرفیت بسیار مناسبی در حوزه اقتصادی است جذابیت‌های بسیار زیادی برای نسل آینده دارد، فرزندان ما وقتی وارد محیط‌های گردشگری کشاورزی می‌شوند با سبک زندگی روستایی، توجه به محیط‌زیست، سبک تولید و مصرف محصولات را می‌آموزند.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: اگر گیاهان دارویی در کنار گردشگری کشاورزی قرار گیرند، جذابیت این حوزه ویژه‌ای خواهد شد چرا که بخشی از اقتصاد آینده حوزه کشاورزی، به سمت گردشگری کشاورزی خواهد رفت.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.